Eskişehir’de konuta yatırım yapan kazanıyor!

Yazıyı paylaş:

Dünyanın en güvenilir şehirleri listesine 12’inci sıradan giren, Türkiye’nin en güvenilir şehri unvanına sahip Eskişehir, öğrenci popülasyonuyla da konut yatırımı yapılan şehirler arasında dikkatleri üzerine çekiyor.

Gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat.com verilerine göre, Eskişehir’de emlak yatırımı söz konusu olduğunda 1.880 TL’lik ortalama konut metrekare fiyatıyla Odunpazarı ve 1.754 TL’lik ortalama konut metrekare fiyatıyla Tepebaşı ilçeleri öne çıkıyor.

 

Eskişehir’deki en yeni satılık daire ilanları için tıklayın!

 

Eskişehir’de ev almanın avantajları

Eskişehir, İstanbul dışında gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin ve satın alacağı konuttan kira getirisi sağlamayı planlayanların tercih ettiği şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2018 yılında 338 şehrin yer aldığı “dünyanın en güvenli şehirleri” listesine 12’nci sıradan giren Eskişehir, aynı zamanda Türkiye’nin en güvenilir şehri unvanına da sahip oldu.

Üniversite öğrenci popülasyonuyla dikkat çeken Eskişehir, yine 2018 yılında “öğrenci dostu üniversite şehirleri” arasında da ilk sırada yer almayı başardı. Güvenli şehir hayatı ve her geçen gün artan öğrenci popülasyonuyla Eskişehir, hem kiralık daire hem de ticari gayrimenkul piyasasının yükselen değeri olarak kabul ediliyor.

 

Son 3 yılda kira ve satış fiyatları yüzde 10’un üzerinde arttı

Zingat.com Bölge Raporu Kasım 2018 verileri, Eskişehir’in emlak piyasasında yükselen değerini ortaya koyuyor. Bu verilere göre, Eskişehir’de satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 1,07 oranında artış gösterirken, şehirde ortalama konut metrekare fiyatları 1.822 TL olarak saptandı.

Eskişehir’de ortalama 100 metrekare bir dairenin satış fiyatı 36 bin 639 TL ile 227 bin 731 TL arasında değişirken, kira bedeli ise 596 TL ile 993 TL arasında değişiyor.

Eskişehir’de satın alınacak bir konut için yapılan yatırımın kira gelirinin geri dönüş süresi ise 19 yıl olarak hesaplanıyor. Eskişehir’de son 3 yılda kira fiyatlarının yüzde 14,4, satış fiyatlarının ise yüzde 24,5 oranında arttığı görülüyor.

Eskişehir’in yıldız ilçeleri Odunpazarı ve Tepebaşı

Eskişehir’de emlak yatırımının adresi Odunpazarı ve Tepebaşı ilçeleri. Yine Zingat.com Bölge Raporu Kasım 2018 verilerine göre, ortalama konut metrekare fiyatı 1.880 TL olan Odunpazarı ilçesinde konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl olarak hesaplanıyor. Odunpazarı’nda satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatının en az 140 bin 978 TL iken, en yüksek satış fiyatının 235 bin TL olduğu görülüyor.

Eskişehir’in diğer yıldız ilçesi Tepebaşı’nda ise ortalama konut metrekare fiyatı 1.754 TL iken, konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl olarak hesaplanıyor. İlçede 100 metrekarelik bir konutun ortalama satış fiyatı ise 131 bin 519 TL ile 219 bin 200 TL arasında değişiyor.

 

“Zingat Bana Ev Bul” ev arama alışkanlıklarını değiştiriyor!

BENZER YAZILAR