Ev alsam mı, kiralasam mı?

Yazıyı paylaş:


Posta gazetesi köşe yazarlarından Özlem Denizmen, Para Durumu isimli köşesinde ev almak ile kiralamak arasında kararsızlık çekenler için reçete hazırladı.

İşte Özlem Denizmen’in 12 Ekim 2017 tarihli “Alsam mı kiralasam mı?” başlıklı köşe yazısı…

 

Alsam mı kiralasam mı?

Ev sahibi olmak herkesin rüyası… Ama kimi zaman almak yerine kiralamak gerekebilir. “Nasıl karar vereceğimi bilmiyorum” diyorsanız, aşağıdaki 6 maddeyi okuyun, sizin için hangisi uygun karar verin.

Satın alacağınız evde ne kadar süre oturmayı planlıyorsunuz? Eğer tayin, iş değişikliği gibi nedenlerle kısa süreli bir konut ihtiyacınız varsa kiralamanız daha uygun olacaktır.

Ev almak ortak karar mı?
Çiftlerin ortak karar alması evlilikleri daha uzun ömürlü yapıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri Araştırması’na göre 2016’da alınan evlerin yüzde 59.7’sini erkekler, yüzde 29.2’sini kadınlar almış. Yüzde 2.2 ise ortaklaşa satın alınmış.

 

Mutlaka araştırın
Almadan ya da kiralamadan önce mutlaka civardaki rakamları ve artış oranlarını iyice araştırın.

 

Peçete reçeteleri
Size bundan sonra her hafta bir peçete üstünde yazılabilir kadar basit para reçeteleri önereceğim.

 

18 senelik kira bedeli

Türkiye genelinde bir evin takribi satış bedeli 18 senelik kira bedeline denk geliyor. Örnek: Evin aylık kirası 2000 TL ise 18 senelik kira bedeli 432 bin TL eder. Bu evin ortalama rayici bu fiyatın altındaysa iyi bir fiyata alıyorsunuz demek. Tabii zengin muhitlerde bu 30-40 yıllık kira bedeline kadar çıkıyor.

DİKKAT! Aylık kira/ev kredisi ödemeniz toplam gelirinizin yüzde 40’ını aşmasın.

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap