Ev satın alırken semt seçimine dikkat!

Yazıyı paylaş:


Ev satın alma kararındaki en önemli soru “Nereden ev almalıyım?” olur. Gerçekten de lokasyon seçimi kritik bir konudur, bu sebeple yaşayacağınız ev kadar hangi şehir ve hangi ilçede olduğu kadar, semtte seçiminde de araştırmacı davranmak gerekiyor. Seçeceğiniz doğru lokasyon hayat standartlarınızı yükseltebileceği gibi, yanlış seçimler mutsuz olmanıza sebep olabilir.

“Nereden ev almalıyım?” sorusunun 6 cevabı!

Bu nedenle lokasyon seçerken ulaşım avantajı olan, yatırım değeri yüksek ve hayat tarzınıza uygun bölgeler seçmelisiniz. Ev satın alacağınız semte detaylı bir araştırma sonrasında karar vermelisiniz. Peki, ev satın alacağınız semti nasıl seçmelisiniz? Bu süreçte hangi kriterleri dikkate almalısınız?

 

İşte ev satın alacağınız semti seçerken dikkate almanız gereken kriterler…

• Bölgenin yatırım değeri

Bir gayrimenkulü ister oturmak ister yatırım için alın ne kadar kazanç sağlayacağını mutlaka düşünmelisiniz. Bir konutun değerini belirleyen en önemli kriterlerden biri de bulunduğu semttir. Bu sebeple ev satın almak istediğiniz lokasyonda son yıllarda konut fiyatları ne kadar artmış, ortalama satılık ve kiralık konut fiyatları ve geri dönüş süresi gibi bilgileri kapsayan emlak bölge raporuna bakmalısınız. Kârlı bir konut yatırımı için eğer bütçeniz yüksekse şehrin merkezi noktalarına, bütçeniz az ise gelişen ve değeri artan bölgeleri tercih etmelisiniz.

• Ulaşım avantajı

Gayrimenkul yatırımı esnasında “Nereden ev almalıyım?” sorusuna yanıt ararken ilk kriterlerden biri de ulaşım avantajı olmalıdır. Örneğin; yaşayacağınız evin metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarına yakın olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. Özellikle de şehrin merkezi olmayan lokasyonlardan ev bakıyorsanız ulaşımı mutlaka dikkate almalısınız. İşyerinize ve vakit geçirdiğiniz sosyal alanlara uzak bir semtten satın alacağınız bir ev sizi mutsuz edebilir.

• Sosyal olanaklar

Yaşayacağınız bölgede yakın bir hastane var mı? Çocuğunuzu göndereceğiniz okul alternatifleri neler? Yürüme mesafesinde yeşil alanlar var mı? Haftasonunda ailenizle vakit geçirebileceğiniz sosyal alanlar bulunuyor mu? Bu gibi kriterler yaşam kalitenizi etkileyeceği için mümkünse okula, hastaneye, sosyal alanlara yakın ve yaşam tarzınıza uygun bir bölgeyi tercih etmeye özen göstermelisiniz.

 

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap