Corona virüsten korunmak için ev temizliğinde dikkat edilecek 7 şey!

Yazıyı paylaş:


Mikroplardan ve virüslerden korunmanın en kısa yolu temizlikten geçiyor. Araştırmalar evlerde biriken tozların ortalama 9 bin farklı mikrop türünü barındırdığını söylüyor.

Temiz evin ferahlığı ve havası herkesi cezbeder, peki ev temizlerken her şeyi doğru yapıyor muyuz? Basit olarak görülen ev temizliğinde dikkat edilmesi gereken birçok detay var.

İşte yoğun bir vakit ve çaba harcanan ev temizliğini yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

 

1. Elektrikli süpürgesini temizleyin ve bakımını yapın

Ev temizliğinde en çok vakit alan işlerden biri de evi süpürmektir. Peki, elektrik süpürgeniz gerçekten verimli çalışıyor mu? Süpürgenizin daha verimli çalışabilmesi için torbasını ve filtresini temizleyin, süpürge kısmını gerekiyorsa değiştirin. Yılda bir kez mutlaka servis bakımını yaptırın.

2. Süngerin ömrünü uzatın

Mutfakta en çok mikrop taşıyan eşyalardan biri de süngerlerdir. Dolapları, fırını, tezgahı kısaca aklınıza gelebilecek her yeri bu süngerlerle temizliyoruz. Bu sebeple süngerleri sık sık temizlemek gerekir! Bunun için de bulaşık makinesini kullanabilirsiniz. Süngerleriniz makineden çıktığında tertemiz olacaktır. Ancak lekelenmiş ve parçalanmış süngerleri çöpe atmanızı tavsiye ederiz.

3. Elektronik eşyalarda kimyasal ürünler kullanmayın

Elektronik eşyaların üzerinde veya yakınında hiçbir kimyasal temizleyici kullanmayın. Masanızı temizleyecekseniz, her yere temizleyiciye püskürtmeye başlamadan önce bilgisayarınızı ve hoparlörlerinizi taşıyın. Temizlik ürünleri ve kimyasallar belli bir süre sonra elektronik eşyalarınıza zarar verebilir. Elektronik eşyalar için daima temizleme talimatlarını okuyun ve emin değilseniz, elektronik için yalnızca kuru, temiz bir bez, yumuşak bir fırça veya hava filtresi kullanın.

 

4. Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini aşırı doldurmayın

Son akşam kasesini ne kadar sıkıştırmak istediğiniz önemli değil, sadece bulaşık makinesini tamamen etkisiz hale getiriyor. Bir sonraki yük için, eğer kötü doldurulmuş yükte düzgün yıkanmamış her şeyi tekrar yıkamak zorunda kalmazsanız ayrılmak çok daha iyi.

5. Çok fazla temizlik ürünü kullanmayın

Temizlik ürünlerini her zaman ambalaj üzerinde belirtilen miktar kadar kullanın. Daha çok ürün, daha iyi bir temizlik işi yaptığınız anlamına gelmez aksine zarar verici olabilir. Mümkünse ürünü temizleme bezi ya da süngerine uygulayarak temizlik yapmanızdır.

 

6. Çöp kovasını ihmal etmeyin

Çöp kovasını her gün kullanıyoruz ama ne sıklıkta temizliyoruz? Birkaç haftada bir çöp kovasını sıcak sabunlu suyla yıkayın ve kurumaya bırakın.

 

7. Bulaşık makinesine izin verin

Bulaşık makinesi zamanla kireç ve atıklar sebebiyle kirlenir. Ayda bir kez bulaşık makinesini boş olarak çalıştırın ve kendisini temizlemesine izin verin. Bu şekilde bulaşık makinesi daha verimli çalışacaktır.

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap