Evimin değeri ne kadar? Satış fiyatını hesaplama yolları!

Yazıyı paylaş:

Satılık bir evin fiyatı nasıl hesaplanıyor? Hangi özellikler evin satış rakamı belirlenirken dikkate alınıyor? Peki bir evin gerçek değerini bulmanın kolay yolu nedir? 

Satış fiyatını hesaplamak için izlenmesi gereken yöntemleri ve evin değerini artıran unsurları derledik. İşte evin gerçek değerini hesaplamanın yolları…

 

Kira bedeli üzerinden hesaplayın

Satılık ilanı hazırlanan evin fiyatını belirlerken, evin kira bedeli üzerinden ilerleyebilirsiniz. Kira bedeli ile satış bedeli arasında ortalama 200-220 kat arasında değişen bir oran söz konusu oluyor. Kira fiyatı 2.500 TL olan bir evin, kabul gören ortalama geri dönüş süresinin (amortisman) 17 yıl olduğunu düşünelim. Bu durumda 17 yıl, yani 204 ayda eve yaptığınız yatırım size geri dönüyor. Sonuç olarak 2.500 x 204 = 510.000 TL olarak evinizin değerini hesaplayabiliyorsunuz.

Geri dönüş süresi şehirden şehre, ilçeden ilçeye, mahalleden mahalleye farklılık gösteriyor. Bu konuda en güncel rakamlara ulaşabilmek için Zingat Bölge Raporu bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Evin fiyatını artıran özellikleri dikkate alın

Evinizin değerini artıran özellikler arasında şunlar sıralanabilir:

Merkezi konumda bulunması, ulaşım araçlarına mesafesi, özel bir manzaraya sahip olması, güneş ışığı alan cephesinin olması, binanın yaşı vs. Diğer yandan yeni bir binada, hatta sosyal donatılarıyla öne çıkan markalı konut projelerinde yer alması evin satış değerini, aynı bölgedeki diğer satılık evlere göre yükseltecektir.

Karşılaştırın

Evin bulunduğu bölgede, benzer özelliklere (bulunduğu mahalle, konum avantajları, metrekare, oda ve banyo sayısı, kat bilgileri vb.) sahip diğer “satılık ev”ler için bir fiyat araştırması yapın. Dilerseniz “Satılık ev için 7 ipucu” yazımıza bir göz atın.

 

Evinizin gerçek değeri!

Zingat.com, oturduğu evin gerçek değerini öğrenmek isteyenlere Evimin Değeri hizmetini ücretsiz sunuyor.

Evinizin gerçek değerini öğrenmek için, Zingat.com’un Evimin Değeri sayfasını ziyaret ederek, kısa sürede aradığınız yanıtı bulabilirsiniz.

İnce eleyip sık dokuyanlar için…

Evin satılık fiyatını belirlediniz. Evi satın almak isteyenler, en ince ayrıntısına kadar evin satış fiyatı üzerinden pazarlık yapmak istediğinde, şu 3 soruya yanıt arar:

1. Bulunduğu binada depremle ilgili önlem amaçlı bir uygulama gerçekleşmiş mi?

2. Eve dair tapuda yazılı bilgilerle gerçek nitelikleri aynı mı?

3. Konut kat mülkiyetine sahip mi?


BENZER YAZILAR