Evini dönüştürene 200 bin TL kredi!

Yazıyı paylaş:

Kentsel dönüşümü hızlandıracak önemli bir adım atılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı ortak çalışmayla kentsel dönüşüm kredisinin limiti arttırılacak. Mevcutta 125 bin lira olan üst limitin 200 bin liraya çıkarılması planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum evini kentsel dönüşüme veren kişilere devletin faiz destek sağladığı kentsel dönüşüm konut kredisi paketinde limitin yükseltileceğini söyledi. Evini kentsel dönüşüme veren kişilere devlet kredi desteği sağlamakta olup, söz konusu destek için sınır rakam 125 bin Türk Lirası olarak belirlenmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden verilen finansal desteklere dahil olarak yer alan faiz desteği kapsamının genişletileceği açıklandı.

 

Uzun vadeli konut kredisi desteği geliyor

6306 sayılı kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapısı riskli olarak tespit eden gerçek veya tüzel kişilerin bankalardan alacağı kredilere faiz desteği verilmekte. 2020 yılı için söz konusu sınır 125 bin Türk Lirası olarak uygulanırken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamayla birlikte uygulanan bu limitin 200 bin liraya yükseltileceği duyuruldu.

Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm projelerini desteklemek için yeni konut kredisi paketleri üzerinde çalışmalar sürdürdüklerini belirterek kentsel dönüşüm projelerinde sosyal konut anlayışı güdülerek, düşük faizle, belki TÜFE’ye endeksli uzun vadeli ödemeli, yerine dönüşüm sağlanacağını açıkladı. Yaptığı açıklamada Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm kredisi limitini 200 bin liraya çıkaracaklarını duyurdu. 200 bin lirasını uygun koşullarda kredi verecek hale getirecek adımların atıldığını açıklayan Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı ile görüşmeler yaptıklarını açıkladı.


BENZER YAZILAR