Gayrimenkul yatırım fonları için değişiklik kararı

Yazıyı paylaş:


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından “Gayri̇menkul Yatırım Fonlarına İli̇şki̇n Esaslar Tebli̇ği̇nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, Resmi Gazete’nin 30.11.2016 tarihli bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Gayrimenkul Yatırım Fonu (GYF) nedir, nasıl kazandırır?

 

Gayrimenkul yatırım fonları için değişiklikler

• Tebliğde yapılan değişiklik ile kurucu ve portföy yöneticisi fon portföyünün yönetimine ilişkin maddede değişiklik yapılarak ilgili maddeye yeni bir bent eklendi.

gyf.yenispk.2

• Yeni bende göre; halen geçerli olduğu gibi kurucu ve portföy yöneticisi fon portföyünün yönetimi, hiçbir şekilde gayrimenkul projelerine yatırım yapamayacak ve gayrimenkullerin inşaat işlerini kendileri üstlenemeyecek. Yönetim, bu amaçla personel ve ekipman da edinemeyecek.

• Yeni eklenen madde ile gayrimenkul projelerine yatırım bakımından, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İller Bankası A.Ş., belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları, iştirakleri veya yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından gerçekleştirilen inşaat ruhsatı alınmış projeler kapsamındaki bağımsız bölümler, inşaatın tamamlanma oranına bakılmaksızın fon portföyüne dahil edilebilecek.

 

Gayrimenkul Yatırım Fonu Nasıl Kazandırır?

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap