Gayrimenkulde “e-haciz” dönemi!

Yazıyı paylaş:

Tapu işlemlerinde yeni bir dönem başlıyor! Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yeni çalışmasına göre tapu işlerinde üç yenilik geliyor! Yasa değişikliği talebi kabul edilirse, tapu işlemleri artık online platformlara taşınıyor. İşte gayrimenkul sektörünü de yakından ilgilendiren tapu işlemlerindeki yenilikler…

 

Haciz işlemleri hızlanacak

Tapudaki ilk düzenleme emlak sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Elektronik haciz uygulamasının kapsamının genişletilmesine yönelik hazırlanan düzenleme, motorlu taşıtların haczindeki uygulamanın gayrimenkulleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi üzerinde çalışılıyor. Yasa değişikliği kabul edilirse gayrimenkulde e-haciz dönemi başlayacak. Star Gazetesi’nin haberine göre Yasa değişikliği talebinin kabul edilmesi halinde uygulamanın yazılımın tamamlanması amacıyla yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanıyor. Böylece 10 günü bulan kağıt üzerindeki haciz işlemi de hızlanacak. Öte yandan mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. Tuzla ve Karatay Belediyeleri ile pilot uygulama başlatılırken uygulama ile vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılabilecek. Herhangi bir şekilde çıktı alınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böylece sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olaylarında önüne geçilmiş olacak.

 

Miras işleri online yapılacak
Tapu işlemlerinde yaşanacak diğer bir yenilik ise mirasta veraset ve intikal ile ilgili! Artık mirasta veraset ve intikal online olarak yapılabilecek. Düzenleme hayata geçerse, baba ya da yakınından miras kalan bir kişi Veraset ve İntikal Komisyonu’nun kararını beklemeden, online olarak işlemlerini yapabilecek. Veraset ve İntikal Kanunu’na göre herhangi bir satış için bugünden 1 Mart 1957 tarihine kadar yani 59 yıl geriye giderek tüm kayıtlara bakılıyor. Bu da sürecin uzamasına neden oluyor. Konuyla ilgili yasal değişiklik istenirken genel müdürlüğün bu konudaki önerisine göre herhangi bir yakını vefat eden ve kendisine taşınmaz miras kalan kişi tapuda hemen işlemini yapabilecek. İlişiği yine Maliye kesecek ancak vatandaş tapuya gittiğinde işlemini yapabilecek. Sonrasında Maliye’ye bildirimde bulunulacak.


BENZER YAZILAR