Konut satışları yine bir rekora imza atacak

Yazıyı paylaş:


TÜİK tarafından açıklanan 2017 Haziran ayı konut satış rakamları ile ilgili bir değerlendirme de Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’tan geldi. Altan Elmas, bu yılın sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atacağı kanaatinde olduklarını belirterek, “Konut sektörü olarak üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Elmas, haziran ayı konut satış rakamlarına ilişkin yazılı açıklamasında, Türkiye genelinde haziran ayında 97 bin 579 konut satışı gerçekleştiğini ve haziran konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre azalma yaşanmış olsa da ilk 6 ayın artışla geride bırakıldığını kaydetti.

 

Konut satışında hangi il şampiyon oldu?

 

Yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7’lik artışla 654 bin 363 konut satıldığını anımsatan Elmas, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ayrıca, yabancıya konut satışı için de umut verici rakamlar söz konusu. Haziranda, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 artış ile bin 926 konut satışını yabancı yatırımcıya gerçekleştirdik. Yabancıya konut satışında 903 konut satışı ile ilk sırayı İstanbul alırken, 408 konut satışı ile Antalya ikinci, 93 konut satışı ile Bursa üçüncü sırada yer aldı. Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşları ise en çok yatırım yapanlar arasında üst sıralarda bulundu. Söz konusu rakam hem hükümetimizin verdiği KDV muafiyeti ve vatandaşlık teşviklerinin hem de gayrimenkul şirketlerinin yurt dışına yönelik çalışmalarının meyvesini vermeye başladığını gösteriyor.”

 

“Yabancıya konut satışının artarak süreceğini düşünüyoruz”

Altan Elmas, yabancıya konut satışında ilk 6 ay rakamlarına bakıldığında, 9 bin 595 konut satışının gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre bir miktar artışın söz konusu olduğunu, yabancı yatırımcıya yönelik yapacakları çalışmalarla yılın ikinci yarısında da bunun artarak süreceğini düşündüklerini kaydetti.

İpotekli satışlarda ilk 6 ay rakamlarında ise 245 bin 375 ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış yaşandığını dile getiren Elmas, “Toplam konut satışı artışında birincil etkenin ipotekli konut satışları olduğunu görüyoruz. Bu rakam, banka kredilerinin de yıl sonuna kadar aylık 0,90 seviyesinde kalması gerektiği düşüncemizi destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Elmas, bu yılın sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atacağı kanaatinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Hükümetimiz sene başından bu yana sektörü rahatlatacak uygulamaları sırasıyla devreye aldı. Geçtiğimiz hafta içinde hem Maliye Bakanımız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile sektörün makro sorunlarını ele aldığımız geniş katılımlı bir çalıştay düzenledik. Konut sektörü olarak üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz.”

 

 


BENZER YAZILAR