Gebze-Halkalı Marmaray hattında konut fiyatları

Yazıyı paylaş:

GebzeHalkalı Marmaray hattının açılışı için geri sayım başladı. 76 kilometre uzunluğundaki güzergâhta yolculuk süresini 115 dakikaya indirecek Gebze-Halkalı Marmaray Hattı’nın açılışına sayılı günler kaldı.

 

Gebze-Halkalı Marmaray hattı 2019’un ilk aylarında açılacak!

Yeni yılın ilk aylarında açılması planlanan Gebze-Pendik-Ayrılıkçeşme-Sirkeci-Zeytinburnu-Bakırköy-Halkalı güzergâhındaki banliyö hattında çalışmalar tam gaz devam ediyor. Hattın hizmete açılmasıyla birlikte yolcular, 76 kilometrelik güzergahı 115 dakikada geçebilecek. Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecek.

Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı tren de durabilecek. Yük trenleri ise Pendik’ten Londra’ya kadar kesintisiz demir yolu hattı ile bağlanmış olacak.

 

Günlük toplamda ise 1,2 milyon yolcu taşınacak

Hattın hizmete açılmasıyla tek yönde saatte 75 bin, günlük toplamda ise 1,2 milyon yolcu taşınacak. Ayrıca Boğaz’da hizmet veren mevcut köprülerdeki trafik sıkışıklığına da önemli bir katkı sağlanacak.

 

Deneme sürüşleri devam ediyor

Karabük’te imal edilen yerli rayların da kullanıldığı Gebze-Halkalı Marmaray Hattı’nda kullanılacak 440 aracın 300 tanesi Türkiye’de imal edildi. Saatte 28 sefer yapılması planlanan hattaki 43 istasyonun 7 tanesinde ana hat trenleri ve yüksek hızlı trenler de duracak.  Deneme sürüşlerinin perderpey gerçekleştirildiği ve 1 milyar 394 milyon 460 bin 173 avro maliyeti olan proje hayata geçirilirken, söz konusu güzergâhta bulunan sanat yapıları ve tarihi eserlerin korunması noktasında titizlik gösterildi.

Gebze-Halkalı Marmaray hattının entegre olduğu duraklar

Proje hayata geçtiğinde Halkalı istasyonundan Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı metrosuna, Halkalı’dan Yenikapı-Kirazlı-Halkalı hattına, Küçükçekmece’den Yenikapı-İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü diye de adlandırılan Yenikapı-Hacıosman hattına, Ataköy’den İkitelli-Ataköy hattına, Bakırköy’den Bakırköy-İDO-Kirazlı-Başakşehir hattına, Söğütlüçeşme’den Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne ve onun raylı sistemine, Göztepe’den Göztepe-Ümraniye-Ataşehir hattına, Bostancı’dan Bostancı-Dudullu hattına, Pendik’ten Pendik-Sabiha Gökçen hattına, Tuzla’dan Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına entegre olunacak.

Banliyö hattı ayrıca Yenikapı’dan Taksim-Hacıosman-Levent metro hattına, Sirkeci’den Bağcılar-Kabataş tramvay hattına, Üsküdar’dan Üsküdar-Sultanbeyli hattına, Ayrılık Çeşmesi’nden Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına bağlanacak.

Toplam 43 istasyondan oluşacak Gebze-Halkalı Marmaray hattının ana güzergâhında bulunan Gebze ve Halkalı’da konut fiyatları ne kadar? İşte Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ekim ayı verilerine göre, Gebze ile Halkalı’da emlak fiyatları…

 

Gebze satılık daire fiyatları 166 bin 490 TL’den başlıyor!

Gebze’de konut fiyatları gayrimenkul yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 220 TL oldu. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Gebze satılık daire fiyatı ortalama 100 metrekare için, 166 bin 490 TL ile 277 bin 500 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 221 bin 987 TL olarak belirtiliyor.

 

Halkalı’da konut fiyatları son bir ayda yüzde 1.24 arttı!

Küçükçekmece’ye bağlı Halkalı satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 1.24 artış gösterdi. Halkalı Mahallesi’nde ortalama konut metrekare fiyatları 4 bin 55 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 17 yıl olarak hesaplanıyor. Halkalı’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 304 bin 143 TL ile 506 bin 900 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 405 bin 524 TL olarak ölçümleniyor.

 

Gebze’nin gayrimenkul değeri yükseliyor

BENZER YAZILAR