Gelecekte emlak ofislerini neler bekliyor?

Yazıyı paylaş:

Yapay zekâ, sanal gerçeklik, blok zinciri gibi birçok teknolojik gelişme geleceğin dünyası hakkında birçok ipucu veriyor. Peki, gayrimenkul ofisleri bu teknolojilerden ne kadar etkilenecek?

Geleceğe dair öngörüler, geleneksel emlak ofislerinin yerini daha yenilikçi ve hizmetlerini “gayrimenkul satmak/kiralamak” eyleminin ötesinde genişletecek olan ofislere bırakacağını gösteriyor.

 

İşte gelecekte emlak ofislerini şekillendirecek yenilikler…

  • Yapay zekâ emlak ofislerinde!

Teknoloji hızla ilerlerken emlak ofisleri de bundan payını alıyor. Yapay zekâ, sanal gerçeklik gibi son yıllarda gündemden düşmeyen teknolojik gelişmelerin emlak ofislerine etkisi nasıl olacak?

Gayrimenkul firmalarına ve emlak danışmanlarına akıllı veri ve pazarlama hizmeti sunan bir şirketin geliştirdiği “Real Estate Office of the Future” uygulaması emlak ofislerini ve gayrimenkul danışmanlarının müşteri deneyimini geliştiren bir yapay zekâ uygulaması. Bu uygulamada yer alan yapay zekâ asistanı, emlak ofislerinin müşteri kazanması için asistanlık hizmeti veriyor. Gelecekte bu tür emlak ofislerinin işini kolaylaştıracak yapay zekâ uygulamalarının artması bekleniyor.

 

Yakın gelecekte ev sahibi olma biçimi değişecek!

 

  • Müşteri hizmetlerinin önemi daha da artacak

Veri, sanal gerçeklik gibi teknolojinin nimetleri emlak sektörünü önemli bir yere taşıyor. Ancak odağında “insan” olan emlak ofislerinde gelecekte de müşteri hizmetleri yine kritik bir öneme sahip olacak.

Etkili bir iletişim, yine bir emlak ofisinin verebileceği en önemli şey olacak. Ayrıca teknolojinin gelişimi de bugünkü iletişimin daha önemli olmasını sağlayacak.

 

  • Sosyal medya daha güçlü olacak

Sosyal medya, gayrimenkul ofislerinin potansiyel müşterilerine ulaşabilmesi için önemli bir alan. Bu sosyal platformlar, emlak ilanları yayınlamaktan yeni müşterilerle iletişim kurmaya dek geniş bir etki gücüne sahip.

 

Gayrimenkul ofislerinde verimliliği artırmanın 5 yolu

 

Gelecek yıllarda sosyal medyanın gücünü daha da artıracağı ve önemli bir satış aracı haline geleceği öngörülüyor. Diğer yandan yapılan bir araştırmaya göre ABD’deki emlak ofislerinin yüzde 84’ü sektörlerini konuşmak için sosyal medyayı kullanıyor.

En çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook olurken, onu Twitter ve Linkedln takip ediyor. Yerel pazarı takip etmek isteyenler kendi aralarındaki iletişimi de bu sosyal platformlar üzerinden yapıyor. Bu da gösteriyor ki, gelecekte sosyal medya emlak ofisleri için daha önemli bir platform haline gelecek.

 

  • Tüm hizmetler tek çatıda birleşecek

Gelecekte “gayrimenkul danışmanlığı” mesleği yeniden tanımlanabilir. Bugün gayrimenkul satın alma-kiralama sürecinde karşılaşılan birçok hizmetin tek bir çatı altında birleşmesi öngörülüyor. Şöyle ki; yeni ev bulma, kiralama, taşınma ve tadilat sürecini yönetme, elektrik, doğalgaz gibi işlemlerde destek olmak gibi müşteriyle uzun bir iletişim sürecini kapsayan bir modelin ortaya çıkacağı belirtiliyor.

 

Emlakta geleceğe yön veren 4 trend!

 


BENZER YAZILAR