Hangi yaş grupları tapu işlemi yapamaz?

Yazıyı paylaş:

Yeni bir ev alanlar hangi yasal işlemleri yapmalı? Tapu işlemleri için gerekli evraklar neler? Peki herkes tapuda işlem yapabilir mi?

 

Ev alanlar hangi yasal işlemleri yapmalı?

 

Tapu işlemlerinde yaş sınırlaması

Tapuda taşınmaz bir mala ait alım satım işleminde bulunmak için tarafların bazı şartlara sahip olması gerekiyor. Bunlardan biri de yasal olarak kabul edilen yaş grubuna dahil olmak. Bu şart, “Tapu işlemleri için yaş sınırlaması nedir?” sorusunu akıllara getiriyor.

tapu.yassinir.2
Tapuda yapılacak alım satımlarda tarafların 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Bir başka deyişle, tapu işlemi yapacak tarafların yaşları için alt sınır 18, üst sınır 65.

 

Ne zaman ev almalısınız?

 

65 yaşın üstündekiler tapu için ne yapmalı?
Bir gayrimenkulü satan veya alımını yapan kişi 65 yaşını aşmışsa, Tapu Müdürlüğü’ne akli dengesinin yerinde olduğunu belgeleyen bir sağlık raporu vermesi gerekiyor.

 

18 yaşın altındakiler tapu için ne yapmalı?
18 yaşından küçük kişiler miras yoluyla bir gayrimenkule sahip olmaları ya da ebeveynlerinin çocukları adına bir taşınmaz satın almaları durumunda ne yapmalı? Bu durumda 18 yaşından küçük kişiler için sahibi olduğu taşınmaz mal üzerinden tasarruf işlemi gerçekleştiriliyor.


BENZER YAZILAR