İki ev arasında kararsız kalanlar için ipuçları

Yazıyı paylaş:

Ev alma kararını etkileyen pek çok özellik bulunuyor. Emlak sitesinde ev arayışı ve beğendiğiniz daireleri yakından görme süreci uzun zaman alabiliyor. Peki tüm bu adımları tamamladıktan sonra ikilemde kaldığınız oldu mu? İki satılık ev ya da iki kiralık daire arasında karar vermekte güçlük mü yaşıyorsanız yapmanız gerekenlere göz atın.

 

İki ev arasında karar veremediniz mi?

İlan sitesinde karşınıza çıkan, beğenip emlak danışmanıyla iletişime geçtiğiniz, hatta gidip yerinde gördüğünüz evler mutlaka vardır. Bu sürecin en zor kısmı ise benzer özelliklere ve en önemlisi de yaklaşık satış fiyatlarına sahip iki ev arasında karar vermek zorunda kalmak… 

Hangi evi alacağınızı belirleyecek ipuçları

Peki hangi evi satın almalısınız? Benzer özelliklere sahip evlerin sadece fiyatlarıyla kıyaslama yaparak bu sorunun cevabını bulamazsınız. Ancak kıyaslama işleminin doğru olması için doğru bilgilerin kıyaslanması gerekir.

 

Evin Konumu

Bulundukları ilçe ve mahallelerin demografik özelliklerini öncelemeye ne dersiniz? Bu mahallede kimler yaşıyor, eğitim durumu nasıl, nüfus dağılımı ne yönde gibi bilgilere Zingat Bölge Raporu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda evin konumunu değerlendirirken yakın çevresini incelemeyi unutmayın. Yakın çevresinde sağlık merkezleri, okul, ulaşım araçları, alışveriş merkezleri varsa evin konumu evin değerini de olumlu etkileyecektir.

Metrekare Alanı

Metrekare (m²) olarak birbirlerine yakın olan evler, birim metrekare fiyatı üzerinden kıyaslanmalıdır. Konum olarak birbirlerine yakın dahi olsalar büyüklük açısında birbirine yakın olamayan evlerin kıyaslanması yanlış olur.

 

Konutun bulunduğu binanın yaşı

Hangi dairenin nasıl bir binada bulunduğunu kıyaslama seçeneklerinize ekleyin. Binanın yaşı, depreme karşı dayanıklılığı gibi faktörler kıyaslama yapmanızda etkili olacaktır.

Konutu yönü ve cephesi

Konutun istikameti caddeye (veya özel bir alana) bakıyor ve cephesi de güney cephe ise (veya güneş alıyorsa) değeri aynı apartmanda olan dairelere göre %5-%10 arasında daha fazladır.

 

Asansör ve otoparkının olması

Özellikle büyükşehirlerde otoparka sahip olan evlerin değeri otoparkı olmayan evlere göre farklıdır. Öte yandan asansörün olması da değer arttıran bir faktördür.

 

 

 

 

 


BENZER YAZILAR