İmar barışı başvuruları 6 ay uzatıldı!

Yazıyı paylaş:


İmar barışı tüm ülkede yoğun ilgi gördü, yetkililer de bu ilgiyi karşılıksız bırakmayarak kayıtsız gayrimenkul varlıkları için başvuru süresini uzattı. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 15 Haziran 2019’a kadar uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması  için hayata geçirilen İmar barışı sürecinde, başvuru sayısı 9 milyon 698 bin 238 ulaşırken, toplam 16 milyar 500 milyon lira ödeme yapıldı.

 

 

Süreç konut fiyatlarını artırdı
İmar barışı süreci, konut fiyatlarının da artmasına neden oldu. En çok artış ise 6,7 ile Zonguldak ilinde yaşandı. Zonguldak’ı; yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, yüzde 6,4 ile Erzincan, yüzde 6,2 ile Van, yüzde 6 ile Iğdır takip etti. İmar barışından sonra konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 il arasında Bitlis yüzde 5,9 ile sekizinci, Elazığ yüzde 5,8 ile dokuzuncu, Bilecik yüzde 5,6 ile onuncu sırada yer aldı.

İmar barışı süreci ile ilgili açıklama yapan Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Bülbül, yapı kullanım belgelerini alan konut veya iş yeri sahiplerinin mülklerinin değerlendiğini belirtti. Bülbül, imar barışından yüz binlerce vatandaşın yararlandığını, yıllardır süren problemlerini çözüme kavuşturduğunu ifade etti.

 

Edirne’de başvuru sayısı 19 bini geçti!
İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlara her türlü kolaylığı sağladıklarını belirten Bülbül, “İmar barışı ülkemizin bekleyen problemlerinden biriydi. İmar barışı geriye dönük 30-40 yıllık bir sorundu. Haliyle vatandaşlarımız tarafından ilgi gördü. Halk arasında çok olumlu karşılandı. Edirne’ye baktığımızda imar barışında ilk uzatmadan önce başvuru sayısı 10 bin civarındaydı. Bugün itibarıyla kentimizde imar barışına başvuru sayısı 19 bini geçti. Bu başvurular karşılığında 75 milyon liralık gelir elde edildi. Edirne, imar barışı uzatılmadan önce Türkiye ortalamasındaydı. Ancak başvuru süresinin uzamasıyla artan başvuru sayısıyla Türkiye ortalamasının üzerine çıkıldı diyebiliriz. Edirne’de en çok başvuru yüzde 29’luk oranla Keşan ilçesinde olurken, merkezde de yüzde 28 oranında bir başvuru yapıldı.” dedi.

 

Eskişehir’de konuta yatırım yapan kazanıyor!

BENZER YAZILAR