İmar barışından en çok İstanbullular yararlandı!

Yazıyı paylaş:

15 Haziran 2019’da başvuru süreci biten imar barışından 10 milyon kişinin faydalandığı açıklandı. İşte en çok başvurunun yapıldığı şehirler!..

İmar barışından yaklaşık 10 milyon 79 bin vatandaş faydalandı. İmar barışı için en çok başvuru yapılan şehirler hangileri oldu? İşte başvuru sayılarına göre imar barışından yararlanmak için en çok talep gösteren şehirler:

• İlk sırada İstanbul yer alıyor. İstanbul’dan yapılan imar barışı başvuru sayısı 1 milyon 747 bin oldu.

• İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan şehir İzmir oldu. İzmir’den toplam 811 bin 452 imar barışı başvurusu yapıldı.

• İmar barışı başvuru sayısında Ankara ise 469 bin ile üçüncü oldu.

 

İmar barışından elde edilen gelir: 19 milyar 300 milyon TL

İmar barışı sürecinde toplam 19 milyar 300 milyon TL değerinde gelir elde edildi. Başvuruların bitmesine müteakip ödeme süresi 30 Haziran’da tamamlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu düzenlemeden vatandaşın yüzde 90 oranında faydalandığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii bunun ikinci aşamaları var. Artık bundan sonrası kat mülkiyetine geçecekler. Burada da vatandaşımızın mağduriyetini engellemek adına Mecliste gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. İkinci aşamada kat mülkiyetine geçip artık buraları teminat, ipotek gösterebilecek bir sürece girmiş olacaklar. Vatandaşımızın bu süreçten oldukça memnun olduğunu görüyoruz.”

 

Kimler yararlandı? İmar Barışı başvuru süresi uzatılacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığın tarafından 31 Aralık 2017 tarihinde başlatılan imar barışı sürecinde amaç; vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması oldu.

Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışının uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soru üzerine, “İmar barışı vatandaşımızın mülkiyet problemlerini yine elektrik, su, doğal gazla alakalı alamadıkları hizmetleri almaları açısından yapılmış bir düzenleme ve 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış yapılarımızı ilgilendiriyor. Başvurumuzu biliyorsunuz daha önce gelen talepler doğrultusunda iki kez uzattık. Herhangi bir uzatma şu an için söz konusu değil.” değerlendirmesinde bulundu.


BENZER YAZILAR