İstanbul, İzmir ve Ankara’da ofis kiraları arttı!

Yazıyı paylaş:

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst fiyat segmentinde yüzde 0.30 artış, alt fiyat segmentinde yüzde 0.67 oranında artış yaşandı.

Ankara’nın merkezi iş alanlarındaki üst segment ofis kira değerinde ise yüzde 0.53 artış, alt segmentte yüzde 0.16 oranında artış görüldü. İzmir’de de üst segment ofis kira değerinde yüzde 0.69, alt segmentte yüzde 1.78 oranında artış oldu.

 

Anadolu Yakası’nın kira değeri en yüksek ofis bölgesi Ataşehir

Ofis binalarının yoğunlaştığı 14 bölge için hesaplanan metrekare kira değerleri baz alındığında, Anadolu Yakası’nda üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 28.31 dolar, alt fiyat segmentinde ise 18.95 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge Ataşehir Ofis Bölgesi oldu. En düşük kira gelirine sahip bölgelerde ise, üst fiyat segmentinde 11.96 dolar, alt fiyat segmentinde ise 4.27 dolar ile Kurtköy Ofis Bölgesi öne çıktı.

 

Avrupa Yakası’nda üst segment ofislerin metrekare değeri 34.63 dolar

Beşiktaş, Kağıthane, Şişli bölgelerinin büyük çoğunluğunu içeren ofis binalarını kapsayan İstanbul Merkezi İş Alanı (MİA) üst fiyat segmenti metrekare değeri 34.63 dolar, alt fiyat segmenti ise 19.03 dolar olarak ölçüldü.

Avrupa Yakası’nda MİA dışındaki ofis bölgelerine bakıldığında Maslak Ofis Bölgesi, üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 30.01 dolar, alt fiyat segmentinde ise 20.55 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge oldu.

İstanbul ofis bölgelerinin yoğunluk haritasında, kırmızı alanlar ofis binalarının yoğun olduğu bölgeleri, sarı-yeşil alanlar ikincil ofis ve gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 

Avrupa Yakası’nın kira değeri en düşük ofis bölgesi Beylikdüzü-Esenyurt

En düşük kira gelirine sahip bölge ise, üst fiyat segmentinde 7.04 doları, alt fiyat segmentinde ise 5.86 Amerikan doları ile BeylikdüzüEsenyurt ofis bölgesi oldu.

 

Beşiktaş, Kağıthane, Şişli bölgelerinde doluluk oranı yüzde 91.49

Avrupa Yakası’nda ofislerin yoğun olduğu İstanbul Merkezi İş Alanı en yüksek kiralanabilir alana sahip bölge oldu. Bu bölgede kiralanabilir alanın yüzde 91.49’unun dolu olduğu ölçüldü.

 

Ümraniye Ofis Bölgesi’nde yüzde 97.16 doluluk var

Anadolu Yakası’nda ise en yüksek kiralanabilir alan Ümraniye Ofis Bölgesi oldu. Bu bölgedeki kiralanabilir alanın yüzde 97.16’sının dolu olduğu saptandı.

 

Ankara’da ofis binalarının doluluk oranı yüzde 84.6

Ankara’nın merkezi iş alanlarındaki üst segment ofis kira değerinde ise yüzde 0.53 artış, alt segmentte yüzde 0.16 oranında artış görüldü. Eskişehir Yolu, Öveçler, Çankaya, Yenimahalle-Beştepe bölgelerini içeren Ankara Merkezi İş Alanı (Ankara – MİA) ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 5.17 azalışla yüzde 84.6 oldu.

Ankara ofis bölgelerinin yoğunluk haritasında kırmızı alan ofis binalarının yoğun olduğu Ankara Merkezi İş Alanı’nı, sarı ve yeşil alanlar ise gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 

İzmir Bayraklı ve Bornova’da doluluk yüzde 93.28

Bayraklı ve Bornova bölgelerini içeren İzmir Merkezi İş Alanı (İzmir – MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 0.69, alt segmentte de yüzde 1.78 artış yaşandı.

İzmir Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 15.6 artarak yüzde 93.28 oldu.

İzmir İkincil Ofis Bölgesi olarak belirlenen Konak Ofis Bölgesi’nde ise üst segmentte yüzde 0.22, alt segmente ise yüzde 0.08 oranında artış saptandı. Konak Ofis Bölgesi’nde ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 1.83 azalarak yüzde 96.28 oldu.

İzmir’deki ofis yoğunluğu iki ana bölgede toplanmıştır. İzmir ofis bölgeleri yoğunluk haritasında kırmızı ile gösterilen alanlar, ofis binalarının en yoğun olduğu İzmir MİA ve İzmir Konak ofis bölgeleridir. Sarı ve yeşil alanlar ise İzmir’deki gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 


BENZER YAZILAR