İstanbul’da değerlenen arazi fiyatları dolu dizgin yükselişte

Yazıyı paylaş:


İstanbul’un merkezinde ve çeperlerinde konut fiyatlarının arttığı görülüyor. En fazla artış ise arazi üretiminin olmadığı ancak kentsel dönüşümle değerlenebilecek semtlerde yaşanıyor. 


Konut fiyatları neden artıyor?

İstanbul’da gelişmesi devam eden bölgelerdeki gayrimenkul projeleri hızla yükselirken arazi üretiminin sıfıra indiği bölgelerde başlatılan kentsel dönüşümler de konut fiyatlarını ateşliyor.

Pazarlık süreci etkiliyor

Kentsel dönüşümde arsa sahibi ile pazarlık süreci üzün sürüyor. O pazarlıkta rakamlar yükseliyor. O yükseliş de konut fiyatlarına yansıyor.

Arsa maliyeti yüzde 80’lere varıyor

Gayrimenkul uzmanları da yaptıkları değerlendirmede, “Kentsel dönüşümde eskiden arsada bir iki kişi ile muhataptınız. Şimdi neredeyse 1000 kişi ile muhatap oluyorsunuz. Bütün bu kişilerin kiraların ödenmesi, taşınmalarının sağlanması ve herkes bir metrekare peşinde. Nerdeyse yüzde 80’lere varan bir arsa maliyeti gündeme gelmeye başladı” diyor.

Zincirleme artış

Konut fiyatları arttıkça da yeni kentsel dönüşüm projelerinde arsa fiyatları artıyor. Yani zincirleme artış yaşanıyor.

Beklenti de fiyatları artıyor

Kentsel dönüşüm projelerinin başladığı fiyatları artıran bir diğer unsur da beklenti. Çünkü bu bölgelerde zaten araziler değerli, ancak arazi sahipleri kendi evlerinin yanına lüks bir gayrimenkul projesi geldiğinde fiyatların artacağına inanıyor ve malını elinde tutuyor. Bu da fiyatlarda yüzde 40’a kadar bir artışa neden oluyor.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap