İstanbul’da mezarlık fiyatları uçtu!

Yazıyı paylaş:


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü 2016 mezarlık fiyatlarını açıkladı. Özellikle Karacaahmet, Çengelköy, Zincirlikuyu ve Aşiyan’da mezarlık fiyatlarının yükselmesi dikkat çekti. Bu bölgelerde mezarlık fiyatları 22 bin TL’ye kadar çıktı! Açıklanan verilere göre İstanbul’da toplamda 333 mezarlık bulunuyor. 8 milyon metrekareye yayınlan bu mezarların 268’i Müslüman, 65’i ise Gayrimüslüm mezarlığı oluşturuyor. İstanbul’daki mezarlıklar 4 bölgeye göre ayrılıyor ve fiyatlar buna göre değişkenlik gösteriyor. 

Avrupa Yakası’nda mezarlık fiyatları ne kadar?

Avrupa Yakası 1. kategoride bulunan ilçelerde (Zincirlikuyu, Ulus ve Rumelihisarı) mezarlık fiyatları 22 bin TL. 2. kategorideki ilçelerde (Ortaköy, Eyüp, Kazlıçeşme, Yeniköy, Feriköy, Kulaksız, Hasköy, Sütlüce, Kağıthane, Maçka) bölgelerde ise fiyat 9 bin TL. İstanbul’da 3. kategorideki ilçelerde (Çayırbaşı, Rumelikavağı, Ayazağa, Topkapı)  mezarlık fiyatları 3 bin 300 TL olarak belirlendi. 4 kategorideki ilçelerde (Bahçeköy, Kermerburgaz ve Göktürk) mezarlık fiyatları 2 bin TL. Avrupa Yakası’ndaki gayrimüslim mezarlıkları ise 6 bin TL oldu.

 

Karacaahmet ve Çengelköy yükselişte

İstanbul Anadolu Yakası 1. kategoride Karacaahmet ve Çengelköy bulunurken, buradaki mezarlık fiyatları 22 bin TL olarak belirlendi. 2. kategoride bulunan ilçelerde (Küçükbakkalköy, Merpenköy, Sahrayı Cedit, Maltepe, Gülsuyu, Kartal, Soğanlık, Yakacık, Pendik, Kandilli, Tuzla) mezarlık fiyatları 9 bin TL’ye kadar çıkıyor.  3. kategorideki ilçelerde (Kurtköy, Çekmeköy yeni, Garipler, Yenidoğan, Kınalıada, Heybeliada) ise mezarlık fiyatı 3 bin 800 TL. Anadolu Yakası’ndaki gayrimüslim mezarlık fiyatları 6 bin TL olarak belirlendi.

 

 

 

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap