İstanbul’da ofis kiraları düştü!

Yazıyı paylaş:


REIDIN Ofis Kira Endeksi 2017 birinci çeyrek sonuçları açıklandı. İşte üç büyükşehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de ofis kira değerlerinde 2017 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarında yaşananlar…

 

İstanbul’da ofis kiralarında yaşananlar

REIDIN Ofis Kira Endeksine göre, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst fiyat segmentinde yüzde 0.54, alt fiyat segmentinde ise yüzde 0.23 oranında azalış yaşandı.

 

Anadolu Yakası’nda en yüksek ofis kirası Ataşehir’de

Ofis binalarının yoğunlaştığı 14 bölge için hesaplanan metrekare kira değerleri baz alındığında, Anadolu Yakası’nda üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 28.11 dolar, alt fiyat segmentinde ise 18.81 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge Ataşehir ofis bölgesi oldu.

En düşük kira gelirine sahip bölgelerde ise, üst fiyat segmentinde 11.96 dolar, alt fiyat segmentinde ise 6.65 dolar ile Kurtköy ofis bölgesi öne çıktı.

İstanbul Merkezi İş Alanı (MİA) üst fiyat segmenti metrekare değeri 34.18 dolar, alt fiyat segmenti ise 18.84 dolar olarak ölçüldü.

 

Avrupa Yakası’nda en yüksek ofis kirası Maslak’ta

Avrupa Yakası’nda ise MİA dışındaki ofis bölgelerine bakıldığında Maslak Ofis Bölgesi üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 29.87 dolar, alt fiyat segmentinde ise 20.58 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge oldu.

En düşük kira gelirine sahip bölge ise, üst fiyat segmentinde 7.04 dolar, alt fiyat segmentinde ise 5.86 dolar ile Beylikdüzü-Esenyurt ofis bölgesi oldu.

 

 

İstanbul ofis bölgelerinin yoğunluk haritasında kırmızı alanlar ofis binalarının yoğun olduğu bölgeleri gösterirken, sarı-yeşil alanlar ikincil ofis bölgelerini ve gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 

İstanbul ofis pazarında doluluk oranları

İstanbul ofis bölgelerinin doluluk oranları ve kiralanabilir alanları aşağıdaki grafikte yer aldığı gibi; Avrupa Yakası’nda İstanbul Merkezi İş Alanı (MİA) en yüksek kiralanabilir alana sahip bölge oldu. Bu bölgede kiralanabilir alanın yüzde 91.32’sinin dolu olduğu ölçüldü.

Anadolu Yakası’nda ise en yüksek kiralanabilir alan Ümraniye Ofis Bölgesi olurken, bu bölgedeki kiralanabilir alanın yüzde 93.57’si dolu durumda.

 

 

Ankara’da ofis kiralarında yaşananlar

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, Ankara Merkezi İş Alanı (Ankara – MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 0.19, alt segmentte ise yüzde 0.52 oranında azalış yaşandı.
Ankara Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 2.95 artarak yüzde 82.92 oldu.

 

İzmir’de ofis kiralarında yaşananlar

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, İzmir Merkezi İş Alanı (İzmir -MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentinde yüzde 2.69 artış, alt segmentinde ise yüzde 0.46 oranında azalış yaşandı.
İzmir Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 12 artarak yüzde 76.94 oldu.

İzmir İkincil Ofis Bölgesi olarak belirlenen Konak Ofis Bölgesi’nde ise üst segmentinde yüzde 0.09 azalış, alt segmentinde ise yüzde 1.14 oranında artış saptandı. Konak Ofis Bölgesi’nde ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 0.83 azalarak yüzde 94.04 oldu.

 

 


BENZER YAZILAR