İstanbul’da öğrenciler nasıl ev sahibi oluyor?

Yazıyı paylaş:

İstanbul’da üniversite okumaya gelen öğrenciler aylık 2 bin liraya varan ev kirası ödemek yerine, 1+1 bir daire alıp ev sahibi olmayı tercih ediyor. Bu tercih de 1+1’lerin fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor. 

Siteleri tercih ediyorlar

Yüksek yurt aidatları ve kiralar İstanbul’daki öğrencileri ev sahibi yapıyor. Daha çok üniversitelerin olduğu ilçelerde konut satın alan öğrenciler güvenlik nedeniyle siteleri tercih ediyor.

Hangi ilçelerden konut alıyorlar?

Öğrencilerin en çok konut aldığı ilçeler olan Beylikdüzü, Esenyurt ve Sancaktepe’de 1+1 daire fiyatları hızla artış gösterdi.

“Yüzde 80 kâr getiren bir yatırım”

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Yaşar Ovalı İstanbul’a üniversite okumaya gelen bir öğrencinin 4-5 yıl boyunca yüksek kira ödemesini istemeyen ebeveynlerin, konut satın alma yoluna gittiğini söyledi. İstanbul’da konut fiyatlarının her yıl yüzde 15-20 değerlendiğine dikkat çeken Ovalı, “Bunu gören aileler eve yatırım yapıyor. İstanbul’da ev alan aileler çocuğunun mezun olacağı 4-5 yıllık süreçte yüzde 80 kâr getiren bir yatırım yapmış oluyor. Bu kâr ne altında ne dövizde var” dedi.


BENZER YAZILAR