İstanbul’da parka yakın ev için en iyi 10 ilçe

Yazıyı paylaş:

Şehre bahar geldiğinde canlanan parklar, yaz aylarında da kent yaşamının vazgeçilmez buluşma ve eğlence alanları haline dönüşüyor. Özellikle de İstanbul’da şehrin temposundan uzaklaşıp huzurlu bir nefes almak isteyenler sahil ilçelerine ve parklara yoğun ilgi gösteriyor.

İstanbul’da ev sahibi olmak isteyenler veya kiralık ev arayanlar için de oturacakları evin yakınında park bulunması önemli bir avantaja dönüşüyor. Bu nedenle parka yakın evler daha çok tercih ediliyor, daha hızlı satılıyor veya kiralanabiliyor.

 

“Zingat Bana Ev Bul” ev arama alışkanlıklarını değiştiriyor!

 

Parka yakın evde oturmanın avantajları

• Çocuğunuz varsa, evinize yakın bir çocuk parkı olması alternatif ve eğlenceli bir aktivite olabilir. Çevresinde park bulunması kadar okula yakın ev olsun diyenler Zingat Okullar sayfasından tüm devlet okulları ve özel okullar yakınında bulunan emlak ilanlarına hemen ulaşabiliyor.

 

• Yürüyüş yapmak, ağaç gölgesinde vakit geçirmek, piknik yapmak, evcil hayvanınızı gezdirmek gibi pek çok imkânı bir arada yaşayabilirsiniz.

• Yeni konut projelerinde ev bakıyorsanız yürüme parkuru, çocuk parkı gibi sosyal donatılara sahip markalı konutlar arasında tercihinizi kullanabilirsiniz.

• Yeşil alanlarından trafik hacmine kadar yaşadığınız mahalle sağlığınıza katkıda bulunabilir. Mesela mahallenizde spor egzersizi yapmanız için uygun alanlar yoksa, muhtemelen en azından dışarıda daha az egzersiz yaparsınız.

• Bisikletler için özel yollar yapılmışsa, bisikletinizi daha çok kullanmak için bir fırsatınız olabilir.

• Aynı zamanda tüm bu imkânlar komşularınızı tanımanızı da sağlayabilir.

 

En yeşil ilçe Bakırköy, en çok parka sahip ilçe Kağıthane

İstanbul’un en fazla yeşil alana sahip ilçesinin Bakırköy olduğu, geçen sene yapılan bir araştırmayla açıklanmış; Bakırköy’ü takip eden diğer ilçeler ise Fatih, Maltepe, Üsküdar ve Kadıköy olarak açıklanmıştı.

Tabii bir ilçenin yeşil alana sahiplik oranı, en fazla parkın da bu ilçelerde olduğu anlamına gelmiyor. İstanbul’da hangi ilçede kaç adet park bulunduğu listesine bakıldığında ise ilk sırada Kağıthane yer alıyor. Kağıthane’de bugün toplam park sayısı 286 adet.

İstanbul’da parkların ilçelere göre dağılımı Avrupa ve Anadolu Yakası’nda neredeyse eşit oranda…

 

Emirgân

 

En çok park bu 10 ilçede

Peki İstanbul’da en çok parka sahip ilçeler hangileri? İstanbul ilçelerinin sahip olduğu parklara bakıldığında, ilk 10 bölge Kağıthane, Üsküdar, Silivri, Ataşehir, Büyükçekmece, Kartal, Sarıyer, Bağcılar, Beşiktaş ve Arnavutköy olarak sıralanıyor.

Maçka Parkı

 

Şehrin en çok beğenilen parkları

İstanbul’un en ünlü parkları arasında yer alan Yıldız Parkı, Ulus Parkı, Bebek Parkı, Gülhane Parkı, Özgürlük Parkı, Fenerbahçe Parkı, Kalamış Parkı, Topkapı Kültür Parkı, Gezi Parkı, Emirgan Parkı, Hasbahçe Parkı, Göztepe 60. Yıl Parkı, Maçka Demokrasi Parkı, Moda Parkı, Sadabat Parkı, Koşuyolu Parkı, Abbasağa Parkı geliyor.

 

Türkiye’nin Central Park’ı bu şehirde olacak!

 


BENZER YAZILAR