İstanbul’u havaray ve metro rahatlatacak!

Yazıyı paylaş:


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’daki trafiği rahatlatacak olan havaray ve metro projelerini hayata geçiriyor. SefaköyHalkalıBaşakşehir havaray ve KazlıçeşmeSöğütlüçeşme metro projeleri için ihale tarihleri belirlendi.

İstanbul’un yeni metro hatları

 Başakşehir ve Halkalı trafiğine havaray çözümü

Son yıllarda markalı projelerin yoğun olarak yer aldığı Başakşehir ve Halkalı ilçeleri havaray projesiyle rahatlayacak. Projeyle birlikte Beylikdüzü, Bakırköy istikametindeki E-5 trafiğini rahatlatarak, Sefaköy-Halkalı civarı ve Halkalı Caddesi’nin nefes almasını sağlaması hedefleniyor. AA’nın haberine göre yapım süresi 810 takvim günü olarak belirlenen işin ihalesi elektro-mekanik ve ince işlerle birlikte araç alımını kapsıyor. İhale 7 Aralık 2016 günü saat 10.00’da İBB’nin Merter’deki binasında yapılacak. Sefaköy- Halkalı- Başakşehir Havaray hattının inşaat, elektro-mekanik işleri ve araç alımı için ihaleye çıkacak.

 

Başakşehir satılık daireler

 

Metro ihalesi 26 Ekim’de!
İstanbul trafiğini rahatlatacak olan diğer bir proje ise Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metro hattı olacak. Boğaz’ı Kuruçeşme- Beylerbeyi arasından geçecek olan 20 kilometrelik hat için istasyon yerleri, zemin etüt çalışması, güzergah geçiş noktaları, yolcu rakamları gibi teknik ve istatistiki verileri hazırlamaya yönelik kapsamlı inceleme başladı. Kazlıçeşme- Söğütlüçeşme metro hattı ihalesi 26 Ekim’de gerçekleşecek. 20 kilometre uzunluğundaki projenin, işe başlama tarihinden itibaren 720 günde tamamlanması planlanıyor. Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosu özellikle İstanbul’un kuzeyine hizmet edecek ve o bölgelerdeki yolculuk taleplerini karşılayacak. Metro hattı, Avrupa Yakası’ndaki Kazlıçeşme’den başlayıp, Boğaz’ı geçtikten sonra Anadolu Yakası’ndaki Söğütlüçeşme’de son bulacak.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap