İstanbul’un en yaşanabilir ilçeleri!

Yazıyı paylaş:


İstanbul’un ilçeleri ile ilgili emlak yatırımı yapmayı düşünenleri yakından ilgilendirecek farklı bir analiz gerçekleştiriliyor. Bir düşünün: Yaşadığınız ilçenin ya da semtin yeşil yaşam skorunu biliyor musunuz? Peki ya yapı yoğunluğu skorunu ya da eğim skorunu? En yakın metrobüs durağına ve raylı sistemler durağına yürünebilirlik skorunu merak etmiyor musunuz?

Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN; Türkiye gayrimenkul sektörü ile ilgili kapsamlı ve detaylı gayrimenkul bilgi, analiz ve araştırmaları sunuyor. REIDIN tarafından farklı dönem ve başlıklarla hazırlanan raporların, analizlerin yanı sıra şehir, ilçe ve mahalle detayında bölge analizlerinde farklı sosyal göstergeler de değerlendirmeye alınıyor.

 

yaşamSkor nasıl hesaplanır?

 

İstanbul’un en değerli ilçeleri

Emlak yatırımı yapacaklar için son derece kıymetli olan REIDIN sosyal göstergelerini dört temel başlıkta skorlanarak ele alınıyor:

Yeşil yaşam skoru, yapı yoğunluğu skoru, eğim skoru ve yürünebilirlik skoru (Metrobüs durağı/Raylı sistemler durağı).

Yaşadığınız yerin veya gayrimenkul almayı planladığınız bölgenin sosyal göstergelerini merak ediyorsanız, İstanbul’un sosyal gösterge başlıklarına göre skoru en yüksek ilçeleri.

 

1) Yeşil Yaşam Skoru

REIDIN Yeşil Yaşam Skoru, mahallelerin yeşil yaşam skorları oluşturarak, yeşil alanlara erişim kolaylığına lokasyon bazlı karşılaştırmalı güvenilir ve tutarlı bir kriter getirmek için tasarlandı. İstanbul’un 940 mahallesi için park ve rekreasyon alanlarının erişilebirliği hesaplandı.

 

2) Yapı Yoğunluğu Skoru

REIDIN Yapı Yoğunluğu Skoru, mahallelerin yapı yoğunluğu verilerini oluşturarak, lokasyon bazlı yapılaşma yoğunluğuna karşılaştırmalı, güvenilir ve tutarlı bir kriter getirmek için tasarlandı. İstanbul’un 944 mahallesi için yapı yoğunluğu hesaplandı.

 

3) Eğim Skoru

REIDIN Eğim Skoru, mahallelerin eğim skorlarını oluşturarak, lokasyon bazlı yüzey eğimine karşılaştırmalı, güvenilir ve tutarlı bir kriter getiriyor.

 

4) Yürünebilirlik Skoru

REIDIN Yürünebilirlik Skoru, metrobüs durağı ve raylı sistem durağı olmak üzere iki ayrı bölümde ele alınıyor. Metrobüs Durağı, İstanbul’daki mahallelerin metrobüs duraklarına, belirlenen mesafe sınırlarında yürünebilirlik derecesini analiz ediyor.

REIDIN Yürünebilirlik Skoru -Raylı Sistem Durağı ise İstanbul’daki mahallelerin metro, tramvay, teleferik duraklarına belirlenen mesafe sınırlarında yürünebilirlik derecelerini mercek altına alıyor.

 

 

 


BENZER YAZILAR