İstanbul’un hangi ilçesinde arsa kalmadı?

Yazıyı paylaş:

Anadolu Yakası’nda İstanbul Finans Merkezi projesiyle öne çıkan Ataşehir, markalı konut projelerinin de çekim merkezlerinden biri. Hızlı bir gelişim ve değişim sürecinde aktif rol oynayan Ataşehir gayrimenkul alanında yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. İlçede konutların metrekare fiyatı 10 bin TL’den başlıyor. Ataşehir’deki yükseliş trendi arsa stoğunun azalmasına neden olmuş durumda.

 

Ataşehir’in nüfusu her yıl yüzde 3 artıyor

Ataşehir’de arsa stoğunun azalmasıyla birlikte şirketlerin kentsel dönüşüme yöneldiğine dikkat çeken Keller Williams Doruk Ataşehir Danışmanı Gülay Demir; “2014 yılı rakamlarına göre yaklaşık 409 bin kişinin yaşadığı Ataşehir’in nüfusu her yıl bir önceki yıla oranla yüzde 3 artış gösteriyor” değerlendirmesini yaparken, şu çarpıcı açıklamalarda bulundu: “İstanbul Finans Merkezi projesi ile hareketlenen Ataşehir’in batısında kalan bölgede kentsel dönüşüm projeleri de hız kazanmış durumda. Ağırlıklı olarak konut projelerinin görüldüğü ilçede İstanbul Finans Merkezi çalışmalarının ardından ofis projeleri sayısında da gözle görünür bir artış yaşandı. Ataşehir’de geniş kat planları olan ve açık ofis sistemine uygun A sınıfı olarak adlandırılan ofislere olan arz giderek artıyor, bu artışın ise hız kesmeden devam edeceğini düşünüyoruz.”

 

Gelir grubuna göre konut değerleri

Bölgedeki lüks konutlarda metrekare fiyatının 10 bin TL’ye ulaştığını ifade eden Gülay Demir ayrıca şunları söyledi: “Bölgenin özelikle batı bölümünde yoğun olarak hayata geçirilen projeler ilçeye modern kent dokusu kazandırırken yükselen binalar orta-üst gelir düzeyine sahip nüfusun yaşadığı alanlar haline dönüşüyor. İlçenin Barbaros Mahallesi ve Yenisahra bölümlerinde ise eski binalarda veya af yasalarıyla müstakil parsellere dönüşmüş mülklerde daha düşük gelir düzeyine sahip kesim yaşıyor. Lüks konutların sayısı arttıkça bölgenin yenilenme ve değişim ivmesi yükselecek ve bu durum arzın artmasına zemin hazırlayacaktır. Markalı lüks konut projelerinde yer alan lüks dairelerin metrekare fiyatları 10 bin TL seviyelerine yükselirken, diğer ortalama konutların metrekare fiyatları yaklaşık 3 bin 500 ile 4 bin 500 TL civarında satışa sunuluyor.”

 


BENZER YAZILAR