Kaç bina Enerji Kimlik belgesi aldı?

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkulleri enerji tasarrufuna göre puanlayan ve sınıflayan Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 yılında başlayacak. Peki, şu ana kadar kaç bina için Enerji Kimlik Belgesi alındı? İşte Enerji Kimlik Belgesi’yle ilgili veriler…

Mayıs-Ekim 2017 arasında binaların enerji verimliliğini gösteren Enerji Kimlik Belgesi’ni alan bina sayısı 107 bin 95 oldu. 2011’den itibaren alınan ‘kimlik’ sayısı ise 655 bini buldu. Akşam gazetesinde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sürdürülebilir, çevreye duyarlı, alt yapısı tamamlanmış, insanların daha mutlu, daha huzurlu ve sağlıklı yaşayacağı şehirler için önemli konulardan bir tanesinin binalarda tüketilen enerjinin verimli kullanılması olduğu açıklandı. Yaz aylarında soğutma ihtiyacına bağlı olarak artan elektrik enerjisi talebinin kış aylarında yerini ısıtma ihtiyacına bağlı olarak doğalgaz ve katı yakıt gibi enerji kaynaklarına bıraktığı belirtilen açıklamada, Türkiye’de enerjinin yaklaşık yüzde 37’sinin binalarda kullanıldığı kaydedildi.

Yüzde 50 tasarruf
Bina sektörünün, enerji tüketiminde sanayi sektöründen sonra ikinci sırada yer aldığı belirtilen açıklamada, “Binalarımızın yalıtımından pencerelerimize, ısıtma-soğutma sistemleri gibi mekanik sistemlerden aydınlatmada kullanılan armatürlerin doğru seçilmiş olması, yıllık bakımlarının, kontrollerinin ve temizliklerinin yapılmış olması enerji tüketimlerimizi yüzde 50’lere varan oranlarda azaltacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bina sayısında artış
Açıklamada, binalarda enerji verimliliği çalışmalarını yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu konudaki faaliyetleri neticesinde 2000–2015 arasında bina sayısının yüzde 31 arttığı açıklanırken, bina sektörünün diğer sektörlere göre nihai enerji tüketim oranının ise yüzde 2 azaldığı belirtildi.

6 aylık dönemde 100 bini geçti
Bakanlık, 2 Mayıs tarihinden itibaren belge alan bina verilerini de kamuoyuyla paylaştı. Açıklanan verilere göre, son 6 aylık dönemde toplamda 107 bin 95 bina için Enerji Kimlik Belgesi alındı. 2011 yılından itibaren alınan Enerji Kimlik Belgesi sayısı ise yaklaşık 655 bini buldu.

Atıklar geri kazandırılacak
Toplamdaki 655 bin belgenin 175 bin adedini 2017 yılı içerisinde alınan belgeler oluşturuyor. Bakanlık tarafından başlatılan Enerji Kimlik Belgesi uygulamasıyla binalarda daha bilinçli ve verimli enerji kullanımı hedeflendiği belirtilen yazılı açıklamada, “Binalarda enerjiyi, uygun cihaz ve sistem tasarımlarıyla en verimli şekilde kullanmak, kullandığımız enerjiyi ve enerji kaynaklarımızı korumak hedefimizdir. Ayrıca, atık enerjiyi sisteme geri kazandırarak enerji kayıplarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ile ülkemizin fosil kaynaklı enerji talebini azaltmak amaçlarımız arasındadır” ifadeleri yer aldı.

Enerji kimlik belgesi A’dan G’ye sınıflanıyor
Binalardaki enerji performans sınıflandırmaları A’dan G’ye kadar yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi, G sınıfı ise en düşük verim seviyeyi belirtiyor. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belge de “Enerji Kimlik Belgesi” (EKB) olarak adlandırılıyor. Bir binaya enerji kimlik belgesi verilirken; binanın ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimleri, aydınlatma armatürleri verimliliği olmak üzere enerji tasarrufuna dair birçok parametre göz önünde tutuluyor.

Devletten EKB’li konutlara teşvik
Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020’den itibaren başlayacak. Enerji Kimlik Belgesi satılık evlerin değerini artıracak. Ev satın alırken ya da kiralarken artık sadece konumuna ve oda sayısına değil, enerji kimlik belgesine de bakılacak. Diğer yandan devletin bununla EKB hakkında teşvikler öngörmesi de bekleniyor. Mesela Enerji Kimlik Belgesi’nde yüksek sınıfta yer alan binalara çevre ve emlak vergilerinde, elektrik ve doğalgaz faturalarında özel indirimler verilerek teşvik yoluna gidilecek. Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar tamamlanması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar
Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar listesi:
Mimari Proje
Isı Yalıtım Projesi
Elektrik Projesi
Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)


BENZER YAZILAR