Kentsel dönüşüm Ayder Yaylası’nda!

Yazıyı paylaş:

Rize Ayder Yaylası için kentsel dönüşüm faaliyetlerinin başladığını Rize Valisi Erdoğan Bektaş açıkladı. Vali Bektaş, Ayder Yaylası için kentsel dönüşüm ve değişim projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve TOKİ aracılığıyla hayata geçeceğini duyurdu.

 

Rize’de "köysel dönüşüm" zamanı

 

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi yapılacak

Rize için başlıca ekonomik değerleri çay ve turizm olarak tanımlayan Vali Bektaş, “Rize’nin turizm konusunda hak ettiği yere gelebilmesi amacıyla büyük çaplı projeler hayata geçiriliyor. Ayder Yaylası’nda Türkiye’nin en büyük kayak merkezini yapmak için gerekli çalışmalara başladık.” dedi ve ekledi: “Yeşil yolun ve Rize-Artvin Havalimanı’nın tamamlanmasıyla bölge turizmi hızla canlanacak. Turist gittiği yerde rahat etmek ister, konfor ister. İşte bizlere düşen görev turistlere kaliteli hizmet sunabilmek adına kalifiye eleman yetiştirmektir.”

 

Satılık konut fiyatları neden en çok Rize’de arttı?

 

Ayder Yaylası’nda neler yaşandı?

• Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “turizm bölgesi” olarak ilan edildi.

• Ayder Yaylası, gelişigüzel yapılaşmaya maruz kaldı. Çamlıhemşin Belediyesi önlem olarak, Ayder Yaylası’ndaki 290 binadan 158’i hakkında yıkım kararı aldı. Gerekçesi, söz konusu yapıların kaçak ve ruhsata aykırı olması şeklinde açıklandı.

• Yıkım kararının ardından Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihale düzenlendi. Ancak hiçbir firma yıkım ihalesine katılmadı ve kaçak yapılar yıkılmadı.


BENZER YAZILAR