Kentsel dönüşümde hangi binalara faizsiz kredi desteği geliyor?

Yazıyı paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen yenileme çalışmalarında çevreci bina şartlarını yerine getirenlere, faizsiz kredi desteği vermeyi planlıyor.
Evini yenileyenlere yüzde 4 faiz desteği
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentsel dönüşüm kapsamında evini yenileyenlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yüzde 4 faiz desteği veriliyor. Türkiye’de yapılacak binaların tamamının enerji performansının C seviyesinde olması gerekirken, Bakanlık, B seviyesindeki binalar için yüzde 4,5, A seviyesindekiler için ise yüzde 5 faiz desteği sağlıyor.
Aranan şartlar…
Bakanlık, çevreci bina için diğer şartları yerine getirenlere bu faiz desteğini aynı şekilde kademeli artırmak için Hazine Müsteşarlığı ile görüşüyor. Bu kapsamda verilecek destek için enerji verimliliğinin yanı sıra otoparkın kendi parselinde çözülmesi şartı aranacak.Aynı zamanda yağmur suyu toplama ve gri su sistemleri de teşvik edilecek. Yağmur suyunu yeniden değerlendiren, lavaboda kullanılan suyun tuvalette tekrar kullanılabildiği gri su sistemi bulunan binalar için faiz desteği artırılacak.
Yöresel mimari de entegre edilecek
Yöresel mimariye uygun binaların da bu çalışmaya entegre edilmesi amaçlanıyor.
Faizin tamamını Bakanlık ödeyecek
Yeşil bina için belirlenecek tüm şartları yerine getirenler için ise faizin tamamını Bakanlık ödeyecek. Böylece vatandaş, devlete faizsiz borçlanacak.

BENZER YAZILAR