Kira gelir vergisi cezası nedir, nasıl hesaplanır?

Yazıyı paylaş:

Evini veya iş yerini kiraya veren kişilerin Gelir Vergisi Kanunu’na göre kira gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Peki kira gelir vergisini beyan etmeyenler için nasıl bir ceza uygulanıyor? Kira gelir vergisi cezası nedir?

 

Kira stopajı nedir, nasıl hesaplanır?

Kira gelir vergisinin cezası
Kira gelir vergisi cezası, kira gelirini beyan etmeyenlere ve kira gelirini düşük ya da eksik beyan edenler için uygulanıyor. Beyan edilmesi gereken kira geliri bildirilmediğinde ise vergi yükümlüsü adına iki kat birinci derece usulsüzlük cezası kesiliyor ve gelir takdir komisyonunca takdir ediliyor. Takdir edilen söz konusu gelire göre gelir vergisi ile vergi ziya-ı cezası hesaplanıyor. Ayrıca, gecikilen her ay için de gecikme faizi uygulaması oluyor. Ceza bedelinin ödeme süresi bir ay.

 

Kentsel dönüşüm imar rantı vergisinden muaf mı?

 

Kira gelir vergisi nasıl hesaplanıyor?
Vergi dairesine beyan edilen toplam kira gelirini içeren vergi her yıl iki eşit taksitle ödeniyor. Kira gelir vergisi hesaplaması, taşınmazın mesken veya iş yeri olmasına göre değişiklik gösteriyor. Kira gelir vergisi ödeyecekler “götürü gider yöntemi” veya “gerçek gider yöntemi” ile ödeme yapabiliyor.


BENZER YAZILAR