Kira yardımı 4 yıla çıkarıldı!

Yazıyı paylaş:

Kentsel dönüşüm kapsamındaki kentsel dönüşüm riskli yapısını yenileyenler için kira yardımı süresi 1 yıl uzatılarak toplamda 4 yıla uzatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli ve rezerv yapı alanlarındaki yapılarını kendi isteğiyle yıktıran bina sahiplerine ödenen kira yardımının süresini 36 aydan (3 yıl) 48 aya (4 yıl) çıkardı. Bakanlığın uygun gördüğü durumlarda ilk 5 aylık kiranın peşin ödenme süresi de 1 yıla uzatıldı.

Riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresinin üst sınırını 48 aya çıkaran yönetmelik değişikliği (6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik), 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme kapsamında riskli ve rezerv yapı alanlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenecek kira yardımı süresinin üst sınırı 1 yıl uzatılarak, 36 aydan 48 aya çıkarıldı.

Ayrıca daha önce, dönüşüm projeleri özel hesabının finansman durumu gözetilerek Bakanlıkça uygun görülmesi halinde kira yardımının ilk 5 aya kadar olan kısmı peşin ödenebiliyordu. Değişiklikle bu süre de 1 yıla yükseltildi.

 

Kira yardımı ne kadar?

Kendi isteğiyle binasını yıktıranlara yapılan kira yardımı İstanbul, Ankara ve İzmir’de aylık bin 150 TL olarak uygulanıyor. Kira yardımı miktarı, söz konusu 3 il dışında kalan diğer şehirlerde 715 TL ile bin 85 TL arasında değişiyor.

 


BENZER YAZILAR