Kiracıların mutlaka bilmesi gerekenler!

Yazıyı paylaş:

Kiralık ev arayışında olanlar ya da kirada oturanlar; yaşayacakları evin özelliklerini, muhitini, ulaşım kolaylığı gibi özelliklerinin yanı sıra, kiracıya ve ev sahibine düşen masrafları bilmelerinde fayda var. Tıpkı ev sahipleri gibi kiracıların da hakları bulunuyor. Ev sahibinizle kira sözleşmesi yapmadan önce haklarınızı bilirseniz, çıkabilecek sorunları engellemiş olursunuz. Ev sahibinizle kira sözleşmesini imzalamadan önce tüm şartlarda hem fikir olduğunuza emin olun. Sözleşmede belirtilen hükümlere her iki tarafın da uyması gerektiğini unutmayın. Eğer taraflardan biri sözleşmeye uymazsa diğerinin dava açma hakkı doğar.

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamı kiracıları koruyan maddeler içeriyor. Kiracıların ve ev sahiplerinin haklarını bilmeleri, aradaki ticari ilişkinin düzgün ilerlemesi için çok önemlidir. Sahip olduğu hakları bilmeyen kiracılar, ev sahipleriyle sorun yaşayabiliyor. Bu nedenle kanunların kiracılara tanıdığı hakları bilmeniz önemli. Ev kiraladığınızda; nakliye, depozito, komisyon, ev tadilatı gibi masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Peki, tüm bu masrafların hangileri ev sahibine, hangileri kiracıya ait? Kiracı olarak yaşayacağınız evde kiradan düşebileceğiniz ve size ait olan masrafları sıraladık.

• Kiracı olduğunuz eve yeni taşınacaksanız, evin içinde hasarlı, tadilat gerektiren unsurlar varsa ev sahibinden tadilat konusunda talepte bulunabilirsiniz.

• Apartman genelinde çıkan masraflar ev sahibinin sorumluluğundadır.

• Örneğin; binanın dış cephesi, üst ya da alt komşulardan kaynaklanan tadilat gerektiren sorunları ev sahibinize bildirebilirsiniz. Ev sahibinizle anlaşıp, masrafları kiradan düşebilirsiniz. Bu tip konular, kira sözleşmesinde yer almayabilir ancak karşılıklı anlaşarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

• Kiracısı olduğunuz evin içinde su, elektrik tesisatlarıyla ilgili ya da kombinin bozulması gibi bir sorun yaşarsanız, masrafları karşılayıp, kiradan düşme hakkınız var. Faturaları ev sahibinize verip, ödediğiniz tutarı kiradan düşebilirsiniz. Ev sahibiniz söz konusu masrafları ödemeyi kabul etmezse mahkeme yoluyla bu durumu çözebilirsiniz.

 

Ev sahibine ait olmayan masraflar nelerdir?

Yukarıdaki maddeler dışında kiracı olduğunuz evde zorunlu olmayan, zevkinize göre tadilat yapmak isterseniz, masraflar size ait olur. Ancak bu durumda da yapacağınız tadilat ya da boya işlemi konusunda ev sahibinizle anlaşmanız gerekir. Ev içinde yapacağınız tadilat gerektiren değişiklikleri ev sahibine bildirmezseniz, sorun yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda ev sahibinizin sizi evden çıkarma ve tazminat davası açma hakkı doğar.

 

Geleceğin ev sahiplerini tanımanın 4 sırrı!

 


BENZER YAZILAR