Kiracılıkta Findeks dönemi!

Yazıyı paylaş:

Findeks sistemi ile kiracı adayları not dönemine giriyor. Peki Findeks nedir? Kiracı olmak isteyenleri nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

 

Findeks nedir?  

Findeks sistemi; kiracı adaylarının kimlik bilgilerini giren konut sahiplerinin, adayların bankalara olan ödemelerini görerek kiracılarını belirlemesine olanak tanıyor. Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) ait uygulamayla konut sahipleri, kiracı adaylarının kimlik bilgilerinden ödemelerini kontrol etmeye başladı.

 

Kiracılıkta not dönemi!

Kiracı adaylarının risk raporuna ulaşan konut sahipleri, bu işlemi adayların onay vermesi halinde gerçekleştirebiliyor. Findeks uygulaması, kredi notu düşük olan kiracı adaylarını zor durumda bırakırken, notu yüksek olanlara ise düşük maliyetli kiralama şansı yaratacak. Emlak sektöründe gerçekleşen talebin diğer alanlarda da artması bekleniyor.

Gayrimenkul danışmanlığı yapan şirketler, Findeks’in doğru ve faydalı olduğunu vurgulayarak, kirasının zamanında ödenmesini isteyen, evinde hasar istemeyen konut sahiplerinin haklı olarak sicili temiz kiracılar istediği yönünde görüş birliğindeler.

 

“Çalışmalar son aşamada”

E-teminat uygulamasında son aşamaya geldikleri bilgisini veren Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, şu açıklamalarda bulundu: “Teminat mektubu veren bankalarımız ile teminat mektubu kabul eden kişi ve kurumların en sağlıklı şekilde sürece dahil olmaları, işlemlerini hızlı ve hatasız gerçekleştirebilmeleri konusunda çalışmalarımız son aşamasında. KKB olarak üstlendiğimiz bu önemli projede 5 Ocak 2018 tarihi itibarıyla tüm mektupları dijital olarak üretebilecek duruma geldik. Projeyi hayata geçirmek üzere, projenin kullanıcı tarafları sistem testlerini sürdürmektedir. Yılda üretilen teminat mektubu sayısı yaklaşık 1 milyon civarında ve bu seviyede devam etmesini öngörüyoruz.”


BENZER YAZILAR