Kiralık sosyal konut geliyor!

Yazıyı paylaş:


Kiralık sosyal konut dönemi başlıyor. Türkiye genelinde, nüfus artışının hızlı, konut fiyatlarının da yüksek olduğu şehirlerde, dar gelirli vatandaşlar için “sosyal kiralık konut” yapımına geçilecek.

 

TOKİ’den Anadolu’ya 450 bin konut!

 

Öncelik büyük şehirlerde
2017 yılı için konut ihtiyacı 817 bin olarak açıklandı. Bu rakama ulaşabilmek adına, özellikle dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını gidermek için sosyal konut desteğine yeni bir yaklaşım söz konusu.

Nüfusun hızlı arttığı ve yüksek konut fiyatları olan şehirlerde dar gelirli vatandaşlar için “sosyal kiralık konut” yapımına başlanacak. Çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi ilgili kuruluşların işbirliğinde hayata geçirilecek.

 

7 soruda TOKİ’ye başvurma rehberi!

 

Kiralık sosyal konutlar nasıl hayata geçirilecek?

Peki kiralık sosyal konutlar nasıl yapılacak? Öncelikle konut açığının bulunduğu yerleşim yerleri tespit edilecek. Özellikle, konut ihtiyacının ön plana çıktığı büyük şehirlerde, yoksul vatandaşlar için hâlihazırda uygun, uzun vadeli taksitlerle satılan sosyal konutların “kiralık” olanları da üretilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, “Sosyal Konut Projesi” kapsamında dar gelirli vatandaşlar için şimdiye kadar 29 bin 271 konut inşa edilirken, bu kapsamda ayrılan kaynak da 70 milyon liraya ulaştı.
Hedef; 2023 yılına kadar 100 bin sosyal konutun inşa edilerek, hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesi.


BENZER YAZILAR