Konut alacaklar evleri maskeli veya görüntülü geziyor

Yazıyı paylaş:

Zingat.com sordu, ankete katılan binlerce Zingat üyesi gayrimenkul danışmanı yanıtladı. Artık ev almak veya kiralamak isteyenler için emlak danışmanlarının yüzde 61’i WhatsApp ile görüntülü ev gösterimi yapıyor. Yüz yüze ev gösterimlerinde ise maske kullanımı yüzde 100.

Zingat.com, yeni tip Corona virüsü (Covid-19) nedeniyle yaşanan salgın döneminde gayrimenkul alım, satım ve kiralama süreçleri ile ilgili bir anket düzenledi. “Emlak. Bilgi. Güven.” sloganıyla yola çıkan gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat’ın anketine Türkiye’nin dört bir yanında üyesi olan binlerce gayrimenkul danışmanı katıldı.

 

Ev arayanlar, görüntülü ev gezdirme talep etti

Zingat’ın anketine katılan emlak danışmanları; salgın döneminde satılık veya kiralık ev arayan kişilerin yüzde 90’ının kendilerine emlak sitelerindeki ilanlar üzerinden ulaştığını belirtti. Bununla birlikte, emlak ilanında beğendiği evi gayrimenkul danışmanının uzaktan görüntülü olarak gezdirmesini isteyenlerin oranı yüzde 54’ü buldu.

Görüntülü ev gezdirme işlemini gerçekleştiren gayrimenkul danışmanlarının yüzde 61’i WhatsApp uygulamasını, yüzde 33’ü telefonun görüntülü arama özelliğini ve yüzde 6’sı diğer programları kullanarak gerçekleştirdi.

Emlak danışmanı ile yüz yüze ev gösteriminde hijyen öne çıktı

Salgın döneminde yüz yüze ev gösterimlerinde yaşanan azalma oranı ise 93 oldu.

Ankette, yüz yüze ev gösterimlerinde hem gayrimenkul danışmanı hem de evi yakından görmek isteyenlerin maske, kolonya veya dezenfektan kullanımına dair bir soru da yöneltildi. Buna göre, ev gösterimlerinde maske kullanım oranı yüzde 100 olurken, kolonya veya dezenfektan kullanımı ise yüzde 95 olarak yaşandı.

 

Salgın döneminin konut satış ve kiralama fiyatlarına etkisi

Zingat.com anketinde, salgın döneminde emlak danışmanlarına sık sorulan soruların başında konut fiyatlarında düşüş olup olmadığı geldi.

“Salgın döneminde konut satış fiyatlarında değişim olmadı” diyen gayrimenkul danışmanları yüzde 48’lik oranla ağırlık kazanırken, Covid-19 nedeniyle konut satış fiyatlarının azaldığını düşünen danışmanların oranı yüzde 32, fiyatların arttığını belirten danışmanların oranı ise yüzde 21 oldu.

Kira fiyatlarında salgın döneminde değişim yaşanıp yaşanmadığı konusunda ise gayrimenkul danışmanlarının yüzde 43’ü değişmediği, yüzde 41’i düşüş yaşandığı ve yüzde 15’i ise artış gösterdiği yönünde fikir beyan etti.

Ankette, “İşlerinizin ne zaman normale döneceğini düşünüyorsunuz?” sorusuna gayrimenkul danışmanlarının yüzde 40’ı “3-6 ay arasında”, yüzde 25’i “6 aydan daha fazla”, yüzde 19’u “2 ay içerisinde”, yüzde 10’u “1 ay içerisinde” yanıtını verirken, “Normale döndü bile” diyenlerin oranı ise yüzde 3’te kaldı.

 


BENZER YAZILAR