Konut fiyatları en çok hangi şehirde arttı?

Yazıyı paylaş:

Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi, gayrimenkul sektörü ve konut fiyatları ile ilgili nabzı ölçmeye devam ediyor. 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks 2016 Aralık ayı sonuçları açıklandı.

 

Balıkesir, konut satış fiyatında diğer şehirleri geride bıraktı

• Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.81, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9.11 oranında artış gerçekleşti.

• 2016 Aralık ayında Balıkesir’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2 oranında artarken, Balıkesir fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

Kars ise aynı dönem içerisinde yüzde 0.68’lik oranla konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olarak açıklandı.

 

Kira değerleri en çok Van’da yükseldi

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.33 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.43 oranında artış gerçekleşti.

• Aralık ayında Van‘da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında artarken, Van kiraların en çok yükseldiği şehir oldu.

• Aynı dönemde konut kira değerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.07 oranla Karabük oldu.

 

Aydın yatırımcısının yüzünü güldürüyor

• Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği şehirlerin başında Aydın geldi.

• Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Van, Aydın ve Giresun şehirlerinde ölçüldü.

 

Yeni konut fiyatları artıyor

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre;

• 2016 Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.47, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 71.60 oranında artış gerçekleşti.

• Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.62, İstanbul Avrupa Yakası’ndaki markalı konut projelerinde yüzde 0.29 oranında arttı.

• Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler, Avrupa Yakası’na kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

 


BENZER YAZILAR