“Konut satışlarındaki artış istikrarın göstergesi”

Yazıyı paylaş:


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 Ocak-Mayıs dönemini kapsayan yılın ilk 5 ayında, Türkiye genelinde toplam 556 bin 784 konut satıldı. 5 aylık konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,13 arttı.

Türkiye genelinde sadece Mayıs ayında ise 116 bin 558 konut satışı gerçekleşti. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 1,8, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 1,5 artış gösterdi.

 

İpotekli konut satışları yükselişte

 

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı konut satış rakamları ile ilgili bir değerlendirme Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral’dan geldi.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral, mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 1.5’lik artışı, ekonomik istikrara ve siyasi iradeye duyulan güvenin göstergesi olarak yorumladı ve şunları söyledi:

“Yabancı yatırımcılara yapılan konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre sağlanan yüzde 10.1’lik artış, dış ekonomik çevrelerin ülkemize yönelik siyasi ve ekonomik beklentilerinin müspet yönünü ifade etmesi açısından çok anlamlıdır.  Ülkemizin inşaat ve gayrimenkul sektöründeki başarısı, sadece yakın coğrafyamızdaki ülkelere değil tüm dünya ülkelerine örnek olmaktadır. Türk şirketlerimizin uluslararası arenada gerçekleştirdiği başarılı projelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen yeni işbirlikleriyle Türkiye’nin bu sektördeki hâkimiyetinin dünya genelinde kalıcı hale geleceğine yürekten inanıyoruz.”

 

5 ayda hangi şehirde, kaç konut satıldı?

 


BENZER YAZILAR