Konut yatırım geri dönüş süresinde hangi il birinci oldu?

Yazıyı paylaş:

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış-Temmuz 2017 raporu açıklandı. Yıllık amortisman süresinde şampiyon Bursa oldu. Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Temmuz 2017 raporunu yayınladı. Türkiye İş Bankası desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan rapor, 2017 yılı Temmuz ayında gayrimenkul sektörüne dair farklı rakamsal veriler de sunuyor. Aynı zamanda güncel gayrimenkul verileri ile ilgili pek çok değerli bilgiyi önceki yıllarla karşılaştırmalı olarak gözler önüne seriyor. REIDIN raporuna göre konut satış fiyat değişimi son bir yılda yüzde 10,13, konut kira fiyat değişimi ise yüzde 3,95 olarak gerçekleşti. Son üç yıla bakıldığında ise konut satış fiyat değişimi yüzde 44,62; konut kira fiyat değişimi ise yüzde 32,46 oldu.

Bursa bölgesel yıllık brüt getiride lider
Bursa, bölgesel yıllık brüt getiri oranlarına bakıldığında liderliği yine elinden bırakmadı. Bölgesel yıllık brüt getiride yedi büyükşehir arasında en yüksek oran yüzde 5.74 ile Bursa’ya ait. Bursa’nın ardından sıralama yüzde 5.53 ile Antalya, yüzde 5.40’la Ankara, yüzde 5.34’le İzmir şeklinde ilerliyor.

 

Yedi büyük şehirde gayrimenkul amortisman süreleri
Gayrimenkul yatırımı yapanları yakından ilgilendiren yedi büyük ilin amortisman süreleri, yıllık olarak şöyle sıralanıyor:


Bursa: 17.9
Antalya: 18.5
Ankara: 19.0
İzmir: 19.2
Adana: 19.8
Kocaeli: 20.0
İstanbul: 20.0

 

 

 

 


BENZER YAZILAR