Küçük evde geniş alanlar yaratmanın 3 kolay yolu

Yazıyı paylaş:

Küçük metrekareli evlerde eşyaları sığdırma konusu büyük bir sıkıntıdır. Hangi eşyayı, nereye koymalı? Nasıl ferah bir ortam oluşturmalı? Aslında birkaç küçük adımla bu tür evlerde geniş alanlar yaratmak mümkün!

 

İşte küçük evlerde geniş alanlar yaratmanın 3 adımı…

 

1. Duvar boyasıyla harikalar yaratın

Eviniz küçük ise daha geniş görünmesini sağlamak için duvarlarda doğru renk tonunu seçmelisiniz. Beyaz, krem ya da açık gri gibi renkler hem odanın daha aydınlık hem de daha geniş görünmesini sağlar. Bu renkler sadece evinizi daha geniş göstermekle kalmaz, ferah bir ortam da oluşturur.

 

2. Evde her yer depolama alanı olabilir

Küçük mekanlarda eşya, kıyafet ya da daha fazlası için depolama alanı olmayabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey kendi depolama alanınızı oluşturmaktır.

Yaratıcı ve esnek depolama alanları tasarlayarak ortamdaki karmaşıklığı yok edebilirsiniz. Mesela evin girişindeki duvarı dolaplarla kaplayarak, bu alanı depo olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer bisikletiniz varsa bu duvarlardan birine askı koyarak, buraya asabilir farklı bir tasarım objesi oluşturabilirsiniz. Ya da mutfağı depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Mutfakta ihtiyacınıza göre ayarlanabilen alanlar oluşturabilirsiniz. Kapaklı dolaplar gibi açık raflarla da mutfağınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Bu açık raflara renkli, tasarım eşyaları koyarak renkli bir mutfak oluşturabilirsiniz.

 

3. Çok fonksiyonlu mobilyaları tercih edin

Küçük bir evde yaşıyorsanız seçeceğiniz mobilyaların çok fonksiyonlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde hem konforlu hem de düzenli bir ortam sağlayabilirsiniz. Mesela yatak odasında yatak tercihinizi bazalı olarak yaparak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanmadığınız kıyafetlerinizi, yorgan ya da pikeleri bu bazada saklayabilirsiniz.

Aynı şekilde oturma odanızdaki koltukları da bazalı tercih ederek, buraları bir depo alanı olarak kullanabilirsiniz. Ya da kapaklı bir orta sehpa tercih ederek buraları depo alanı olarak kullanabilirsiniz.

Yemek masasının katlanabilir olanını tercih ederek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Küçük evlerde yaratıcı düşünceyle, dağınık, sıkışık bir karmaşadan, herkes için yer açabilecek, organize ve davetkâr bir mekana gidebilirsiniz.

 

 


BENZER YAZILAR