Kuzguncuk’ta kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor

Yazıyı paylaş:

İstanbul’un gözde ilçesi Üsküdar’ın Kuzguncuk Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor! 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Üsküdar’da bulunan 16 mahalle için aldığı kentsel dönüşüm kararı uygulama aşamasına geldi. İşte Kuzguncuk kentsel dönüşüm kararının ayrıntıları…

 

Kuzguncuk için kentsel dönüşüm kararı!

Üsküdar’ın 16 mahallesinden biri olan 4 bin 358  nüfuslu Kuzguncuk, İBB tarafından “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak belirlendi. Bu mahalle için kentsel dönüşüm kararı, 13 Temmuz 2018 tarihli İBB Meclis oturumunda oy çokluğu ile alındı. Konuyla ilgili raporda, 17 Kasım 2017 tarihli İBB Başkanlık onayı doğrultusunda Üsküdar Kuzguncuk Mahallesi’nin bir kısmında kentsel dönüşüm amaçlı plan, proje ve analiz çalışmaları yapıldığı vurgulandı. Yaklaşık 89 bin metrekarelik Boğaziçi etkilenme alanında kalan parsellerdeki kentsel dönüşüm projesi ve uygulama çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek.

 

Üsküdar yenileniyor!

Üsküdar’da kentsel dönüşümün örnek olması adına, bu ilçede  kentsel dönüşüm “örnek dönüşüm” olarak nitelendiriliyor. Kentsel dönüşüm çalışmaların hız kazandığı ilçede söz konusu alanda bulunan güvensiz yapı stoku ve kentsel standartların yetersizliği nedeniyle Üsküdar ilçesinin olası deprem riskine karşı hazırlık hale getirilmesi sürecinde niteliksiz çevre yaşam alanlarının sağlıklı bir şekilde yeniden yaratılması amacıyla bu alanın “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edilmesi talep edildi.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi talep edilen parseller mevcut planlarda “Boğaziçi etkilenme alanı”nda kalıyor. Mahallede 167 bina bulunuyor. Bu binaların 87’si tek katlı, 43’ü iki katlı, 22’si üç katlı, 8’i dört katlı, 5 tanesi beş katlı, 2 tanesi de 6 katlı.

Yapılan değerlendirmede, kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilmesi düşünülen alanın konut dokusunun yenilenmesi hedeflendi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Kentsel Yenileme Komisyonu’nun ortak kararı ile Kuzguncuk Mahallesi’nin 89 bin metrekaresi “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edildi. Kuzgucuk’ta tüm  analiz, tasarım, proje, plan çalışması ve uygulamanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü tarafından yürütüleceği belirtildi.

 


BENZER YAZILAR