Lüks konuta ek vergi geliyor!

Yazıyı paylaş:


Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını hedefleyen kanun teklifi ile vergi mevzuatının daha adil, etkin ve anlaşılır bir yapıya sahip olması amaçlanıyor.

TBMM Başkanlığına sunulan Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında yapılan düzenlemelerle uluslararası uygulamaları bulunan bazı vergiler ihdas ediliyor.

 

Değerli konut vergisi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Değeri yüksek olan konutlardan değerli konut vergisi alınması yönünde düzenleme de teklifte yer alıyor.

• Verginin konusuna değeri 5 milyon TL ve üzeri meskenler giriyor.

• Değeri 5 ile 7,5 milyon TL arasında olan konutlar için vergi oranı binde 3 olarak belirlendi.

• Değeri 7,5 ile 10 milyon TL arasındaki lüks konutlar binde 6 oranında, 10 milyon TL ve üzerinde olan konutlar ise binde 10 oranında vergilendirilecek.

• Uygulama 2020 yılının Şubat ayında verilecek beyanlarla başlayacak.

• Vergi ödemeleri şubat ile ağustos ayları olmak üzere iki eşit taksit olarak planlandı.

 

Konaklama vergisi de yeniden düzenleniyor
Teklifin düzenleme getirdiği alanlardan biri konaklama vergisi. Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerden yüzde 2 oranında vergi alınması amacıyla konaklama vergisi ihdas ediliyor. Verginin mükellefi, konaklama hizmetlerini sunanlar olacak.

Ayrıca, gayrimenkul devirlerinde, tapu harcının gerçek bedel üzerinden ödenmesini sağlayacak düzenlemeler de teklifte yer alıyor.

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap