Metaverse’te Sultanahmet Camisi 0.1 Ethereum, Ayasofya Camisi 100 Ethereum!

Yazıyı paylaş:

Metaverse kelimesi, “meta” (öte) ve “universe” (evren) sözcüklerinden türetildi. Meta-universe ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılan Metaverse, bugün çağımızın en yeni kavramlarından biri haline geldi. Metaverse; gerçeğe yakın bir kurguda, insanların dijital avatarlarla temsil edildiği kolektif olarak paylaşılan bir sanal alan.

Metaverse ile ilgili haberler her gün birbirini kovalıyor. Son olarak tarihi yapılar ile ilgili satış haberleri gündeme geldi. Sözcü Gazetesi de Yiğit Can Kaytmaz’ın “Metaverse’te Sultanahmet Camisi’ni 0.1 Ethereum’a, Ayasofya Camisi’ni 100 Ethereum’a satıyorlar” başlığıyla yayınlanan haberinde bu sıcak gündemi şöyle ele aldı:

“ABD’de sanal emlak şirketi Metaverse Group, SuperWorld isimli bir sanal alışveriş mağazasına yatırım yaptı. Fakat SuperWorld isimli platformda öne çıkan tarihi yapıların satış fiyatları ise dikkat çekti.

1 milyon dolara yatırım yapılan SuperWorld isimli platformda Central Park’tan Eyfel Kulesi’ne, Çin Seddi’nden Gize Piramitleri’ne kadar birçok tarihi ve önemli yapı ve alan kripto para ile satın alınabiliyor. SuperWorld’un internet sitesine bakıldığında ise Dünya haritası dijital olarak görülürken, artırılmış gerçeklik özelliğinin de bulunduğu görülüyor.

 

Platformun internet sitesinde öne çıkarılan yerler arasında Türkiye’den de tarihi bir yapı var. SuperWorld’ün öne çıkardığı tarihi yapılardan biri de Sultanahmet Camisi oldu. Bu haberin yazıldığı sırada 0.1 Ethereum’a (yaklaşık 334 dolar) satışta olan Sultanahmet Camisi’ni satın almak için ise uyumlu cüzdan gerekiyor.

Fakat sitede daha farklı konumlara bakıldığında Türkiye’den başka tarihi yapıların da satışta olduğu görülüyor. Sultanahmet Camisi’nin hemen yanındaki Ayasofya Camisi’nin 100 Ethereum’a (334.396 dolar) satıldığı görülüyor. Öte yandan platformdaki diğer noktaların da 0.1 Ethereum’a satışta olduğu görülürken Türkiye’de Ayasofya Camisi’nin en yüksek fiyata satışta olduğu kayıtlara geçti.”

 

 


BENZER YAZILAR