Neden Alaçatı’da ev almalısınız?

Yazıyı paylaş:

Son yılların gözde tatil beldesi olan Alaçatı’ya yaz aylarının gelmesiyle birlikte ilgi artıyor. Peki, bölgede neden konut yatırımı yapmalısınız?  İşte İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı mahallesi Alaçatı’nın eşsiz güzellikleri ve satılık, kiralık konut fiyatları…

 

Masalsı bir atmosfer…

Alaçatı; otantik taş evleri, taş döşeli yolları ve masmavi denizi ile ünlüdür. Geçmişte bir Roma kasabası olan mahalle, özgünlüğünü ve eşsiz atmosferini hâlâ koruyor.

Denizin, güneşin ve dinginliğin doyasıya yaşandığı Alaçatı’da, eski Rum evlerinden bozma restoranlar, kafeler, antikacılar, hediyelik eşya dükkânları adeta zamanı durdurur. Bu dükkânlarda Alaçatı’ya özgü mis kokulu kavunlar, sakız reçeli, el yapımı ürünler ve hediyelik eşyalar satılıyor.

 

 

Su sporları için elverişli

Kuvvetli rüzgârlarıyla su sporlarına elverişli bir doğaya sahip olan belde; rüzgâr sörfü, yelken gibi birçok su sporu meraklılarının da uğrak merkezi.

Alaçatı’nın uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapması, dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları ağırlaması son yıllarda popülerliğini artırmasını sağladı. Özellikle merkezde yer alan ve yazları serin, kışları ise sıcak olan evler, unutulmaz bir konaklama imkânı sunarken fotoğraf tutkunlarına da otantik atmosferiyle bol malzeme çıkarıyor.

 

 

Ulaşım kolaylığı

Konut yatırımı yaparken kişilerin dikkat ettiği özellikler içinde ilk sıralarda ulaşım kolaylığı bulunuyor. Genel eğilimler arasında ev arayışındaki kişilerin satın alacakları konutta aradıkları belli başlı özellikler arasında ulaşım kolaylığı önemli bir etken.

Alaçatı, Çeşme’nin merkezine sadece 10 dakikalık ve dünyanın dört bir yanından uçuş alan Türkiye’nin en büyük 3. şehri olan İzmir’e 30 dakika mesafede bulunuyor. Alaçatı’da iki yıl içinde tamamlanması beklenen hava alanı projesi hayata geçtiğinde bölgenin ulaşım olanakları artmış olacak.

 

 

Kira getirisi yüksek

Peki, Çeşme Alaçatı’da 2018 yılında ilçede ev fiyatları ne kadar oldu? Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre 2018 yılı Haziran ayı Çeşme Alaçatı konut metrekare fiyatları…

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, İzmir’in Çeşme ilçesinde ortalama 100 metrekare için satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 1.11 artış gösterdi. Çeşme’de ortalama 100 metrekare için konut metrekare fiyatı 5 bin 193 TL olurken, geri dönüş süresi ise 25 yıl.

Bölgede ortalama 100 metrekare için satılık konut fiyatı 519 bin 329 TL. Yine ortalama 100 metrekare için en yüksek konut fiyatı 649 bin 161 TL olurken, en düşük fiyat 389 bin 497 TL olarak belirlendi.

Alaçatı’da sezonluk (yaz aylarında) ya da tüm yıl konut kiralamak mümkün. Bölgede kiralık konut fiyatları yaklaşık 1.500 TL’den başlıyor. Lüks, havuzlu villaların kiralık fiyatları ise 10 bin TL-90 bin TL arasında değişiyor.

 

 


BENZER YAZILAR