RE-PIE ilk tapu işlemini gerçekleştirdi

Yazıyı paylaş:


Türkiye’nin ilk gayrimenkul portföy yönetim şirketi RE-PIE, yine bir ilke imza atarak sektördeki ilk tapu işlemini gerçekleştirdi ve Anadolu Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu tapuya tescil olan ilk fon oldu.

RE-PIE’ın Anadolu Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu için Bilecik’ten aldığı arsanın Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde yapılan tapu törenine, Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal, RE-PIE Genel Müdürü Hasan Bayhan, İş Bankası Saklama ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

 

Hedef, yatırımcılara yüksek kazanç sağlamak
RE-PIE Genel Müdürü Hasan Bayhan, tören sonrasında yaptığı açıklamada SPK düzenlemelerini hızla kurumuna uyarlayarak sektörün önünü açtığı için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal’a teşekkür etti. RE-PIE olarak kurdukları fonlar ile gayrimenkule ilgisi olan, ancak yatırımı ve geliştirilmesi konusunda tecrübesi olmayan yatırımcılardan yoğun talep aldıklarını ifade eden Bayhan, Anadolu Stratejik Arsa-Arazi Fonu ile düşük birim metrekare fiyatı olan arazi fırsatlarını değerlendirip, yatırımcılarına yüksek kazanç sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

 

Fonun getirisi yıllık yüzde 15’in üzerinde

Anadolu Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun ticaret gazetesinde yayınlanan iç tüzüğüne göre Türkiye’de stratejik arsa ve arazilere yatırım yaparak orta ve uzun vadede sermaye büyümesi sağlamayı amaçladığının altını çizen Bayhan, fonun yıllık yüzde 15’in üzerinde getiri hedeflediğini söyledi. Hasan Bayhan “Türkiye genelinde yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Anadolu kentlerine, özellikle de nüfusu 750 binin üzerindeki büyük şehirlere odaklanacağız. Söz konusu büyük şehirlerdeki nüfusu 30 binin üzerindeki belediyelerin sınırlarında yer alan gayrimenkullere öncelik tanımayı hedefliyoruz” dedi.

Gayrimenkul yatırım fonlarının vergi avantajı nedeniyle önümüzdeki dönemde yatırımcıların daha çok ilgisini çekeceğini belirten Hasan Bayhan, bireysel gayrimenkul yatırımlarının maruz kaldığı yüzde 35’lik gelir vergisi oranının gayrimenkul yatırım fonlarında sıfır olduğunu hatırlattı. Gayrimenkul yatırım fonlarında nihai verginin stopaj nedeniyle sadece yüzde 10 olduğunun altını çizen Bayhan, gayrimenkul yatırım fonları vasıtasıyla yapılan yatırımların değer artış kazancında yüzde 25 vergi avantajı sunulduğuna dikkat çekti. Hasan Bayhan, gayrimenkul yatırım fonları sayesinde sistemin şeffaflaşacağını ve kayıt altına girişlerin artacağını ifade etti.


BENZER YAZILAR