REIDIN açıkladı: Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış-Kasım 2016

Yazıyı paylaş:


REIDIN verilerine göre gayrimenkul büyükşehirlerde ne kadar yıllık brüt getiri oranlarına sahip? Hangi şehirde amortisman süresi kaç yıl? Konut fiyatları son bir ya da iki yılda nasıl bir artış gösterdi?

Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Kasım 2016 raporunu yayınladı. Türkiye İş Bankası desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan rapor, 2016 yılı Kasım ayında gayrimenkul sektörüne dair farklı rakamsal veriler de sunuyor. Aynı zamanda güncel gayrimenkul verileri ile ilgili pek çok değerli bilgiyi önceki yıllarla karşılaştırmalı olarak gözler önüne seriyor.

reidin.konutfiyat68

 

REIDIN raporuna göre konut satış fiyat değişimi son bir yılda yüzde 10.30, konut kira fiyat değişimi ise yüzde 10.89 olarak gerçekleşti.

reidin.konutfiyatdegisim

 

Satılık konut fiyatları neden en çok Rize’de arttı?

 

En yüksek yıllık brüt getiri oranı Bursa’da
Bölgesel yıllık brüt getiri oranlarına bakıldığında, en yüksek oran yüzde 6.51 ile Bursa’ya ait. Bursa’nın ardından sıralama yüzde 5.90’la Antalya, yüzde 5.72’yle Ankara, yüzde 5.69’la İzmir, yüzde 5.49’la Kocaeli, yüzde 5.46’yla İstanbul ve yüzde 5.27 ile Adana şeklinde ilerliyor.

reidin.brutgetiri

 

Yedi büyük şehirde gayrimenkul amortisman süreleri
Gayrimenkul yatırımı yapanları yakından ilgilendiren yedi büyük ilin amortisman süreleri, yıllık olarak şöyle sıralanıyor:

reidin.amortismansure
Adana: 19.4
İstanbul: 18.8
Kocaeli: 18.7
İzmir: 18
Ankara: 17.9
Antalya: 17.4
Bursa: 15.8

Ev kredisi başvurusu için İş Bankası’ndan bir ilk!


BENZER YAZILAR

Yorum Yap