REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Aralık 2016

Yazıyı paylaş:


Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Aralık 2016 raporunu yayınladı.

Türkiye İş Bankası desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan rapor, 2016 yılı Aralık ayında gayrimenkul sektörüne dair farklı rakamsal veriler de sunuyor. Aynı zamanda güncel gayrimenkul verileri ile ilgili pek çok değerli bilgiyi önceki yıllarla karşılaştırmalı olarak gözler önüne seriyor.

 

Tarzına uygun projeyi seç!

 

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış-Aralık 2016 raporuna göre konut satış ve kira fiyatlarının değişim oranları nasıl gerçekleşti? Gayrimenkul büyükşehirlerde ne kadar yıllık brüt getiri oranlarına sahip oldu? Hangi şehirde amortisman süresi kaç yıl olarak açıklandı? Hepsi REIDIN raporunda…

 

REIDIN raporuna göre konut satış fiyat değişimi son bir yılda yüzde 9.74, konut kira fiyat değişimi ise yüzde 9.12 olarak gerçekleşti.

Son iki yıla bakıldığında ise konut satış fiyat değişimi yüzde 28.04, konut kira fiyat değişimi ise yüzde 23.87 oldu.

 

 

Bursa bölgesel yıllık brüt getiride lider

Bursa, bölgesel yıllık brüt getiri oranlarına bakıldığında liderliği yine elinden bırakmadı.

Bölgesel yıllık brüt getiride yedi büyükşehir arasında en yüksek oran yüzde 6.46 ile Bursa’ya ait. Bursa’nın ardından sıralama yüzde 5.87 ile Antalya, yüzde 5.67’yle Ankara, yüzde 5.61’le İzmir, yüzde 5.41’le Kocaeli, yüzde 5.39’la İstanbul ve yüzde 5.19 ile Adana şeklinde ilerliyor.

 

Yedi büyük şehirde gayrimenkul amortisman süreleri

Gayrimenkul yatırımı yapanları yakından ilgilendiren yedi büyük ilin amortisman süreleri, yıllık olarak şöyle sıralanıyor:

 

Adana: 19.7

İstanbul: 19

Kocaeli: 18.9

İzmir: 18.3

Ankara: 18.1

Antalya: 17.5

Bursa: 15.9

 

Avrasya Tüneli hangi ilçelerde konut fiyatlarını artırdı?

BENZER YAZILAR

Yorum Yap