REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Eylül 2015

Yazıyı paylaş:


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Eylül 2015 değerlendirmesi, son bir yılda gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeleri gözler önüne serdi. 

 

Adana yüzde 24’le yine birinci 

Bölgesel satış fiyatlarının yıllık değişimlerine bakıldığında, en yüksek oran yüzde 24’le Adana’ya ait. Adana’yı yüzde 19’la İstanbul, yüzde 18’le Antalya takip ediyor. REIDIN Türkiye’nin Ağustos 2015 Konut Fiyat Endeksi verilerinde Türkiye genelinde konut satış ve kiralama rakamlarında en yüksek artışın yaşandığı şehir yine Adana olarak açıklanmıştı.

 

Gayrimenkul, getirisi en yüksek 2. yatırım aracı

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Eylül 2015 verilerinin “konut fiyatları ve finansal yatırım araçlarının yıllık değerlendirmesi” analizinde “gayrimenkul yatırımı”, Amerikan dolarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Yüzde 32’lik getiri oranına sahip Amerikan dolarından sonra getirisi en yüksek yatırım aracı olan gayrimenkulün oranı yüzde 16. Üçüncü sırada ise yüzde 14’lük oranla altın yer alıyor.

 

Yedi büyük şehirde gayrimenkul amortisman süreleri

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Eylül 2015 değerlendirmesine göre, gayrimenkul yatırımı yapan yedi büyük ilin amortisman süreleri yıllık olarak şöyle sıralanıyor:

Antalya: Yüzde 17,2

Bursa: Yüzde 17,3

İstanbul: Yüzde 17,8

Kocaeli: Yüzde 18

Adana: Yüzde 18,3

Ankara: Yüzde 18,7

İzmir: Yüzde 19


BENZER YAZILAR

Yorum Yap