Sağlıklı mahallelerde ev sahibi olmanın yolları

Yazıyı paylaş:

Pandemi süreci artık doğru gayrimenkul kararı verirken aranılan özellikleri de değiştirdi. Artık alıcılar ve kiracılar yaşayacakları konutta fiyat, deprem güvenliği, metrekare, ulaşım kolaylığı gibi özelliklerin yanı sıra sağlıklı yaşam ihtiyacına yönelik yeni beklentilere sahip.

Yeni bir ev satın alacak ya da yeni bir kiralık daireye taşınacaksınız. Evinizin sağlıklı bir mahallede olmasını istiyorsanız, doğru evi bulmak için 4 yola göz atın.

 

Sağlıklı mahalle nedir?

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için temiz havanın ayrı bir önemi var. Tam da bu yüzden ister satılık ister kiralık olsun, yeni bir ev arayanlar sağlıklı yaşam için yaşayacakları ilçeye, hatta mahalleye karar verirken daha farklı bir gözle değerlendirebilir.

Yeşil alanlarından trafik hacmine kadar yaşadığınız mahalle sağlığınıza katkıda bulunabilir. Mesela mahallenizde spor egzersizi yapmanız için uygun alanlar yoksa, muhtemelen en azından dışarıda daha az egzersiz yaparsınız. Çocuğunuz varsa, evinize yakın bir çocuk parkı olması alternatif ve eğlenceli bir aktivite olabilir. Bisikletler için özel yollar yapılmışsa, bisikletinizi daha çok kullanmak için bir fırsatınız olabilir. Aynı zamanda tüm bu imkânlar komşularınızı tanımanızı da sağlayabilir.

 

5 maddede sağlıklı mahallelerde yaşamak için dikkat etmeniz gerekenler

1) Parklara yakın evler arayın

Yakın çevresinde yürüyüş yapmak, çocuk parkından yararlanmak, ağaç gölgesinde vakit geçirmek, piknik yapmak gibi pek çok imkânı bir arada yaşayabileceğiniz parkların bulunduğu semtlere odaklanın. Bir başka seçenek de yeşil alanlara sahip bir sitede ev .akmak.

Yeni konut projelerinde ev bakıyorsanız yürüme parkuru, çocuk parkı gibi sosyal donatılara sahip markalı konutlar arasında tercihinizi kullanabilirsiniz.

 

2) Yürüme mesafelerine dikkat edin

Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, her sabah evden çıktığınızda toplu taşıma araçlarına ait duraklara yürüme mesafesini kontrol edin.

Zingat.com ilanlarında Harita / Yakın Çevre özelliğini tıklayarak sadece toplu taşımalara değil, okullardan hastanelere farklı merkezlere mesafeleri de saniyeler içinde görüntüleyebilirsiniz.

 

3) Kaldırımları ve bisiklet yollarını araştırın

Sağlıklı yaşamak için egzersiz yapmak, mesela yürümek veya bisiklet kullanmak iyi bir seçenektir. Siz de sağlıklı yaşamdan yana tercihinizi kullanıyorsanız ev baktığınız mahallenin kaldırımlarını ve bisiklet yollarını araştırın.

 

4) Ulaşım ve trafik hacmini düşünün

Sınırlı bir trafiği olan yollara yakın evler, sağlıklı bir mahalle fikrini destekleyebilir. Trafik gürültüyü ve hava kirliliğini de beraberinde yaşatacaktır…

5) Ev baktığınız semtte yaşayanlarla sohbet edin

Yaşamak istediğiniz mahallede uzun zamandır ikâmet eden  kişilerle sohbet etme imkânı yakalamaya çalışın. Böylece o mahallede yaşanan güvenlik, trafik gibi kaygı veya sıkıntılar olup olmadığını ilk ağızdan öğrenme şansınız olur.

 


BENZER YAZILAR