Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği 5 şehir!

Yazıyı paylaş:

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi 2017 Ekim ayı sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 68 ili kapsayan 2017 Ekim ayında konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 1.07 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11.96 oranında artış artış yaşandı. Metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.03 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

 

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Balıkesir

Ekim ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.03 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde -1.17 oranı ile Mardin oldu.

 

Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 şehir

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Ekim ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 şehir şöyle sıralandı:

Balıkesir (yüzde 26.86), Bursa (yüzde 26.16), Edirne (23.60), Aksaray (22.02) ve Zonguldak (21.91).

 

Kirada en yüksek aylık artış Bursa’da

Türkiye genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre yüzde 0.85 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.84 oranında artış gerçekleşti.

Metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.21 oranında artan Bursa, Ekim ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde -2’lik oranla Kars oldu.

 

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (yüzde 22.89), Kırklareli (yüzde 20.79), Yozgat (yüzde 19.59), Balıkesir (yüzde 18.90), Edirne (yüzde 18.29) oldu.

 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Ekim ayı itibarıyla Aydın, Van ve Bilecik geldi. Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Ekim ayında en yüksek Aydın, Van ve Bilecik’te ölçüldü.

 


BENZER YAZILAR