Ticari gayrimenkul satın almanın 3 püf noktası

Yazıyı paylaş:


Ticari gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin ilk karar vermesi gereken konu hangi türde gayrimenkul satın alacaklarıdır. Kârlı bir yatırım yapmak ya da iş yeri açmak için her ticari gayrimenkulde olması gereken özellikler farklıdır. Örneğin; ticari gayrimenkul olarak dükkân seçilecekse geniş cepheli ve işlek bir caddenin üzerinde olması daha avantajlıdır. Ticari gayrimenkul kullanım amacına uygun olmalı. İhtiyaca göre otopark ve bahçe kullanım imkânı, mülkte baca olup olmaması, kaç girişi çıkışı olduğu, ulaşılabilirliği ve teknik özellikleri önemlidir. Diğer yandan lokasyon, metrekare gibi kriterleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

İşte kârlı bir gayrimenkul yatırımında dikkat etmeniz gerekenler…

 

1) Tapu

Satın alacağınız ticari gayrimenkulün tapuda nasıl göründüğünü mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer satın alacağınız ticari gayrimenkul tapuda konut olarak görünüyorsa, bu sorun yaratabilir. Yine aynı şekilde fırın ya da pastane gibi özel bir mülk satın alacaksanız, bu alanlara uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Eğer kontrol etmezseniz bu tür değişiklikleri için diğer konut sahiplerinden izin almanız gerekir. Ticari gayrimenkul satın alırken emlak vergi ya da fatura borcu olup olmadığını da araştırmalısınız.

 

Emlak ilanı incelerken gözden kaçırmamanız gereken 4 şey!

 

2) Bulunduğu bölge

Ticari gayrimenkul yatırımı yaparken bulunduğu bölgenin yapılacak iş türüne uygun olup olmadığını araştırmalısınız. Lokasyonun çabuk kiralanabilir olması, bir mağaza işletilecekse cadde üzerinde olması ayrıcalık sağlayacaktır. Şehrin merkezinde ticari gayrimenkul yatırımı yapmak daha kârlı ancak maliyeti daha yüksek olabilir. Diğer yandan bölgedeki arz talep dengesini öğrenmek faydalı olacaktır. Lokasyonun yakınındaki AVM, ulaşım projeleri gibi gelişmeleri de takip ederek doğru bir yatırım yapabilirsiniz.

 

3) Otopark

Eğer ticari gayrimenkul olarak dükkân seçecekseniz geniş cepheli olması avantajlı olacaktır. Satın almayı düşündüğünüz ticari gayrimenkulün otopark ve bahçe kullanım imkânını araştırın. Mülkte baca olup olmaması, kaç girişi çıkışı olduğu, ulaşılabilirliği ve teknik özelliklerine dikkat edin. Eğer ofis satın alacaksanız, binanın ve ofisin iş güvenliği açısından uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Mülk sahibine “Yangın merdiveni var mı?”, “Deprem Yönetmeliğine uygun mu inşa edildi” gibi soruları sormaktan çekinmeyin.

 

En kısa amortisman süresi bu şehirlerde!

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap