TOKİ Kuzey Şehir’de nasıl konut sahibi olunur?

Yazıyı paylaş:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde 250 bin kişinin yaşayacağı “Kuzey Şehir Projesi” kapsamında yapılacak konutlar satışa sunuluyor. TOKİ, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alanda kurulacak, Türkiye’nin en büyük konut projesi olarak gösterilen, Kuzey Şehir’de 2. etap 749 konut için talep toplayacak. Peki, Kuzey Şehir projesinde neler yer alacak? Projeye nasıl başvuru yapılacak? İşte Kuzey Şehir projesi hakkında önemli bilgiler…

 

Türkiye’nin en büyük projesinde neler yer alacak?

  • 250 bin kişiye yeni bir yaşam alanı oluşturulacak Kuzey Şehir’de yaşayacak kişiler, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma kadar bütün fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını şehir merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek.
  • Projenin temel tasarım ilkelerini; farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, araç yollarının sınırlandırılması oluşturacak.
  • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 17 kilometrelik yeni bir yol açarak Kuzey Şehri, şehir merkezine bağlayacak.

 

Kuzey Şehir projesi için başvuru şartları neler?

  • Halk Bankası’nın herhangi bir şubesine 2 bin lira başvuru bedeli ödeyenler, uygun şartlarda ev sahibi olabilecek.
  • 2+1 konutlara 120-180 ay vadeyle 109 bin-141 bin lira ödeme seçeneği sunulacak.
  • 3+1 konutlar için 139 bin-220 bin liradan 108-144 ayda ödeme kolaylığı sağlanacak.
  •  222-294 bin liraya satılacak 4+1 konutlar da 108-144 ay taksite bölünecek.
  • Konut bedelinin yüzde 10-25’i arasında değişen peşinatlar, Halk Bankası’na ödenecek. Proje kapsamında satışa sunulan konut adedinden fazla başvuru olduğu takdirde 04 Haziran 2018’de, noter huzurunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” gerçekleştirilecek. Sözleşme 11 Haziran-06 Temmuz’da imzalanacak.
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleriyle dul ve yetimlere kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak. En az yüzde 40 engellilere konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak. Emeklilere ise bu oran yüzde 25 olarak belirlendi.

Kuzey Şehir projesi başvuruları ne zaman?

Başvurular 299 adet 2+1, 176 adet 3+1 ve 274 adet 4+1 tipindeki konut için 14-25 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

 

Konutlar ne zaman teslim edilecek?

Hak sahibiyle yapılan sözleşme tarihinden itibaren konutların teslim süresi, 36 ay olacak. İlk taksit ödeme tarihi, konut teslim tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacak. Konut satış fiyat ve koşulları hakkında detaylı bilgiyi Halk Bankası şubelerinden ve TOKİ’nin internet sitesinden alabilirsiniz.

 


BENZER YAZILAR