TOKİ Silivri’de nasıl ev sahibi olunur?

Yazıyı paylaş:

TOKİ, İstanbul’un Silivri ilçesindeki 1.356 konutu satışa çıkardı. Kura yöntemiyle satışa çıkarılacak Silivri’deki konutlar yatay mimari ve mahalle konseptiyle hayata geçirildi.

TOKİ Silivri için dar ve orta gelirliler başvurabiliyor. İşte tüm detaylar…

 

TOKİ Silivri, 1.356 sosyal konutu kapsıyor

• Dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşlara dönük projelendirildi.

• İki etapta yer alan konutlara ilişkin başvurular 18 Haziran 2018’de başlayacak. Başvurular için son tarih ise 29 Haziran.

• TOKİ Silivri konutları için kura çekilişi 11-12 Temmuz’da yapılacak.

• TOKİ Silivri için konut fiyatları 198 bin TL’den başlayacak ve en düşük taksit oranı 961 TL olacak.

• Proje kapsamında 934 konut alt gelir grubunda, 422 konutun ise orta gelir grubunda bulunan vatandaşlara satılacak.

• TOKİ Silivri’de yer alan 2+1 nitelikte 934 konut daha önce hiç konut sahibi olmamış dar gelirli vatandaşlara sunulacak.

• Silivri’de satışa sunulacak konutlar arasında 3+1 nitelikte 422 konut ise daha önce hiç konut sahibi olmamış orta gelir grubundaki vatandaşlara sunulacak.

• Orta gelirliler 285 bin TL ve bin 958 TL taksitle TOKİ Silivri’de konut sahibi olabilecek.

 

TOKİ Silivri’de konut sahibi olmak isteyenler için başvuru koşulları

• TOKİ Silivri’de başvurular 4 kategoride gerçekleştirilecek. Bu kategoriler; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini, en az yüzde 40 engelli vatandaşları, emekli vatandaşları ve alt gelir grubunda yer alan diğer alıcı adayı vatandaşlarımızı kapsıyor.

• Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve İstanbul’da en geç 30 Haziran 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor.

• Daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor.

• Başvuruda bulunacak vatandaşlarımızın hane halkı net gelirinin en fazla 4 bin 800 TL olması ve 25 yaşını doldurmuş olması şartı aranıyor.

• Orta gelir grubu başvuru şartları ise şöyle: Orta gelir grubu kategorisinde satışa sunulan 3+1 nitelikteki 422 konuta başvurular şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar ve diğer alıcılar olmak üzere üç kategoride alınacak. Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve İstanbul’da en geç 30 Haziran 2016’dan beri kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. • Başvuru şartlarını sağlayan kişiler, başvurularını 18-29 Haziran’da Türkiye Halk Bankası AŞ’nin İstanbul’daki bütün şubelerine başvurarak yapabilecek.

• Alt gelir grubunda başvuru bedeli bin lira, orta gelir grubunda ise 2 bin lira. Konutlar, 120, 180 ve 240 ay vade seçenekleri ile satılacak.

• Konut kuraları 11-12 Temmuz tarihinde noter huzurunda yapılacak.

 

TOKİ’den emeklilere özel 240 ay vade 700 lira taksit

TOKİ Başkanı Turan, emeklilere dönük “İkinci Bahar” kampanyası ile konut projelerinde emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırdıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“2015 yılında aldığımız bir kararla hemen hemen bütün projelerimizde yüzde 25 kontenjanı hiç ev sahibi olmayan emekli büyüklerimize sunmaya başladık. Emekli vatandaşlarımız 240 aya varan vade imkanıyla konut sahibi olmaya başladı. 2017’de 15 binin üzerinde konutu hiç ev sahibi olmayan emekli vatandaşlarımıza verdik. Bu yıl da emekli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaya devam ediyoruz. Silivri projemizde de alt gelir grubuna yönelik satışa sunacağımız 934 konutumuzda yüzde 25 oranında 234 konutumuzu emekli vatandaşlarımıza vereceğiz. Emekli büyüklerimiz satışa sunacağımız konutlara 25 bin TL peşinat bedeli 180 ay vade veya 30 bin TL peşinat bedeli 240 ay vade seçeneği ile başvuruda bulunabilecek.”

Turan, emekli vatandaşların yanı sıra engelliler, şehit aileleri ve malullerine de özel kontenjan ayırdıklarını ifade ederek, alt gelir grubunda satışa sunulan 47 konut ile orta gelir grubunda yer alan 22 konutu engelli vatandaşlara ayırdıklarını aktardı.

TOKİ Başkanı Turan, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkının da tanındığının altını çizdi.


BENZER YAZILAR